'Kobani'ye geçecek peşmerge sayısı indirilmiş'

'Kobani'ye geçecek peşmerge sayısı indirilmiş'
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Estonya'nın başkenti Tallinn'de törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında,

"Biz sayın Obama'ya özellikle tercih edilmesi gereken Özgür Suriye Ordusu ve peşmerge olabilir demiştik. PYD, peşmergeden bir grubun gelmesini kabul etmişti. Öğrendiğime göre 200 olan rakam şimdi 150'ye indirilmiş" dedi.
Tallinn Uluslararası Havalimanı'nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı, Estonya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Alar Streimann, Türkiye'nin Tallin Büyükelçisi Ahmet Ülker ve Estonya'nın Ankara Büyükelçisi Miko Haljas ile diğer ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda törenle karşılandı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, şeref defterini imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şeref defterine şöyle yazdı:

"Cumhurbaşkanı olarak Estonya'ya yaptığım bu ilk ziyaretin ülkelerimiz arasındaki köklü dostluk ilişkilerini daha da güçlendirmesi temennisi eşliğinde Estonya halkını en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Karşılama töreninden sonra iki Cumhurbaşkanı başbaşa görüştü ve heyetler arası toplantıya başkanlık etti.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Resmi temasları kapsamında Estonya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, "Siber savunmada işbirliği içindeyiz. Türkiye AB için stratejik ortaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye Estonya'ya yönelik hiçbir işgal ve ilhakı tanımamıştır. Görüşmelerimizde siyasi, askeri ve ekonomik tüm konuları görüştük. B üyelik sürecine Estonya'nın verdiği destek için şahsım ve milletim için şükranlarımı sunuyorum" dedi.

"Terör örgütlerine karşı alınması gereken tedbirler neler olabilir, bunları konuşma fırsatımız oldu" diyen Erdoğan, "Uluslararası barış, istikrarın korunmasına dair neler yapılabilir bunu görüştük. İki NATO üyesi olarak dayanışmanın önemini bir kez daha değerlendirme fırsatımız oldu" dedi.

"ESTONYA'DAN ÜLKEMİZE 50 BİN CİVARINDA TURİST GELİYOR"

"2013'ü 456 milyon Dolar ticaret hacmi ile kapadık" diyen Erdoğan, "Bu yıl sonu itibari ile biraz daha artışımız olacak. Bunu kısa zamanda 1 milyar Dolar ticaret hacmine kavuşturma azmini de değerli dostumda görüyorum. Estonya'dan ülkemize 50 bin civarında turist geliyor. Aramızdaki vize konularını da hallettiğimiz zaman Türkiye'den de Talin'e ve diğer noktalara gelecek vatandaşlarımızın sayısının artacağını düşünüyorum. Bu halklarımız arasındaki güveni çok daha arıttıracaktır" diye konuştu.

Açıklamaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

"200 OLAN RAKAM ŞİMDİ 150'YE İNDİRİLMİŞ"

Bir gazetecinin Kobani'ye geçişlere dair son durumu sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz sayın Obama'ya özellikle tercih edilmesi gereken Özgür Suriye Ordusu ve peşmerge olabilir demiştik. PYD, peşmergeden bir grubun gelmesini kabul etmişti. Öğrendiğime göre 200 olan rakam şimdi 150'ye indirilmiş. Özgür Suriye Ordusu'ndan ise 1300 kişinin geçişini PYD kabul ettiğini beyan etmiş" dedi.

"EN ÜST DÜZEYDE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Bir gazetecinin "Kırım'daki Tatarlara destek gibi planınız var mı?" sorusuna Erdoğan, "Kırım Tatarlarına yönelik Rusya'nın adımını tanımadığımızı başta da söylemiştik. Estonya'nın da Kırım Tatarlarına desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bunları en üst düzeyde görüşmeye devam ediyoruz. Zira bu asırda bu tip olayları diplomatik yöntemle çözme taraftarıyız" şeklinde yanıt verdi. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.