Kimse Yok mu Derneği, Suriyeli çocukların eğitimlerine de el attı

Kimse Yok mu Derneği, Suriyeli çocukların eğitimlerine de el attı
Kimse Yok Mu Derneği, Suriyeli mültecilerin çocuklarının eğitim alabilmeleri için Kilis'te Tamasek Eğitim Merkezi'ni açtı. 5 derslik, bir anasınıfı ve bir bilgisayar sınıfından oluşan merkezde 320 Suriyeli çocuk eğitim alabilecek.

Eğitim Merkezi Projesi'nin hayata geçilmesinde Singapur'da faaliyet gösteren derneklerin oluşturduğu ASRİT organizasyonu da önemli bir katkı sağladı.

Açılış programında Kimse Yok Mu Derneği adına konuşma yapan Yurtdışı Yardımlar Koordinatörü Yusuf Yıldırım, ülkelerinde yaşanan savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan mültecilerin en büyük problemlerinden birinin de çocuklarına iyi bir eğitim imkanı sağlayamamak olduğunu belirtti. Yıldırım, "Suriye'deki yaşanan sıkıntılardan sonra Kimse Yok Mu Derneği olarak ilk günden beri Suriyeli kardeşlerimiz için muhacir ensar inancıyla onlara ev sahipliği yapmaya çalıştık. Bu manada bu kardeşlerimizin her türlü ihtiyaçlarını düşünürken tabiî ki çocuklar içinde en önemli ihtiyaç eğitimdi. Bu çocukların eğitimsiz kalmaması gerekiyordu. Burada 320 öğrenci kapasiteli bir eğitim merkezi tamamlandı. Öğrenciler burada daha iyi şartlarda eğitim imkanına kavuşmuş oldu." dedi.

Kimse Yok Mu'nun ilk günden itibaren Suriyeli mültecilere yardım ulaştırmaya devam ettiğini söyleyen Yıldırım, "Eğitimli gençler doğru eğitilmiş gençler dünyadaki barışa huzura hizmet edeceğine inanıyoruz. Kardeşlik köprüleri kuracağına inanıyoruz. Bu köprülerden bir tanesinin de bu eğitim müessesesi olduğunu düşünüyoruz. Bu manada bu projeye destek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Yardımlarımız Suriyeli kardeşlerimiz için devam edecek." şeklinde konuştu.

Açılışa Singapur sivil toplum kuruluşundan Symply İslam Kuruluşu temsilcilerinden Muhammed Nassir Abdulsukkur, Rahmeten Lil Alemin sivil toplum kuruşu yöneticisi Zeynel Abidin İbrahim, Kimse Yok Mu Derneği Yurtdışı Yardımlar Koordinatörü Yusuf Yıldırım, sanatcılar ve vatandaşlar katıldı. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.