Kilisede Kuranı Kerim sesleri yankılandı

Kilisede Kuranı Kerim sesleri yankılandı
ALMANYA'nın dünyaca ünlü Nürnberg Noel Pazarı (Christkindlesmarkt) bütün hızı ile sürerken, her yıl geleneksel olarak yapılan barış duası bu yıl Lorenz kilisesinde yapıldı. Kilisede Kuran-ı Kerim de okundu.

Nürnberg Medina Türk müzesinin de bulunduğu komite tarafından organize edilen ve her dinden duaların okunduğu etkinlikte tutuşturulan kandilleri isteyenler evlerine götürdü. Medina derneğinden Yaşar Gül kandili tutuştururken, Medina derneğinden hafız Hakkı Dursun “Amene Resulü” ayetini Arapça okudu. Yaşar Gül de ayetin Almanca mealini okudu. Yaşar Gül, kiliseyi dolduranlara hitaben yaptığı konuşmada, Habeşistan'a iltica edeceklerin kendisine danışması üzenine Hazreti Muhammed'in Hristiyan Kralını övdüğünü ve “gidin o adaletli biri” dediğini aktardı. Yaşar Gül Nürnberg yakınlarında Vorra'da mültecilere ayrılan binaların kundaklanmasını kınayarak “Gelin mültecilere yardımcı olalım” çağrısı yaptı.
Kilisede okunan Amene Resulü Ayetinin meali şöyle:
Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü'minler de (iman ettiler). Her biri; Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: "Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz." Şöyle de dediler: "İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır." Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): "Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et." (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.