KENDİNDEN RENKLİ PAMUK İÇİN İLK HASAT

KENDİNDEN RENKLİ PAMUK İÇİN İLK HASAT
Altınyıldız Classics, "Dünya Yaşasın Diye" platformu çatısı altında sürdürülebilir doğa için yaptığı çalışmalar ile kendinden renkli pamuk üretimine başlayarak, ilk hasadını gerçekleştirdi.

Altınyıldız Classics'ten yapılan açıklamaya göre, kaynakların aktarımının ancak sürdürülebilir bir dünya ile mümkün olacağına inanan marka, gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları sonucunda boyama süreçlerine ihtiyaç duymayan kendinden renkli pamuk üretimine başladı ve ilk hasadını yaptı.

Marka, bu inovasyonuyla renkli pamuklar elde ederek sonradan yapılan boyama işleminden tasarruf etmeyi hedeflediği gibi çevreye olumlu katkısıyla iklim değişikliği ile mücadelede de önemli bir adım atıyor.

Renkli pamuk üretimiyle bu süreçte bazı kimyasal işlemlerin saf dışı bırakılması avantaj sağlarken, aynı zamanda büyük miktarda enerji tasarrufu imkanı da veriyor. Kendinden renkli pamuklar yumuşak bir dokunuşa ve hisse sahip olduğu için yumuşatıcılarla apre gibi bir temizleme ve düzeltme işlemine gerek kalmıyor.

Bu adımların atlanması sonucunda kayda değer miktarda su, enerji, elektrik, işgücü, yardımcı madde, boya ve kimyasal madde tasarrufu elde ediliyor. Kendinden renkli pamuklardan yapılan kumaşların kullanıcılara sağladığı bir diğer avantaj ise yıkama sonrasında solmaması oluyor.

Altınyıldız Classics'in Çukurova'da 5 dönüm arazide gerçekleştirdiği kendinden renkli pamuk ekimi sonucunda ilk hasatta 2 bin 230 kilogram pamuk toplandı. Hasat sonrası kumaş üretim sürecine geçildi ve pamuklardan 780 kilogram elyaf elde edilerek 4 bin kilogram ipliğe dönüştürüldü.

Daha sonra örme işlemiyle ipliklerden yaklaşık 3 bin 500 kilogram kumaş çıkarıldı. Erkek modasına yön veren markalardan Altınyıldız Classics, sweatshirt, t-shirt, eşofman altı ve şort olmak üzere örme ürün gruplarında yaklaşık 15 bin adet üretim yapmayı hedefliyor.

- "Kimyasalları, su tüketimini ciddi oranda azaltmayı ve büyük bir enerji tasarrufu sağlamayı planlıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen BR Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Altınyıldız Classics Üst Yöneticisi (CEO) Enis Habif, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Altınyıldız Classics olarak eğitimden geri dönüşüme, üretimden kullandığımız enerjiye, mağaza ve ofislerimize kadar tüm ekosistemimizi sürdürülebilirlik üzerine kurguluyoruz. Çıktığımız bu yolculukta çalışmalarımızı doğaya, insana ve ekonomiye saygılı şekilde yürütmek ve daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefledik. Bu alandaki tüm çalışmalarımızı da 'Dünya Yaşasın Diye' çatısı altında topladık. Şimdi bu büyük çatının altında teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımın bir meyvesi olarak kendinden renkli pamuk üretimine başladık ve ilk hasadımızı da gerçekleştirdik. Ürünlerimizde kendinden renkli pamuk kullanarak kimyasalları, su tüketimini ciddi oranda azaltmayı ve büyük bir enerji tasarrufu sağlamayı planlıyoruz. Sürdürülebilirlik odağıyla çevre dostu adımlar atan bir marka olarak, teknoloji gücümüzü ne kadar doğayla uyumlu kullanabilirsek çevreyi de o kadar koruyabileceğimizi düşünüyoruz. Kendinden renkli pamuk üretimimiz de bu vizyonumuzun bir sonucu olarak doğdu. Karbon ayak izimizi azaltan, gelecek nesillerin habitatını korumaya yönelik inovatif uygulamalarla yeni çağın onaran, dengeleyen, öncü markalarından olmaya devam edeceğiz."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.