KARADENİZ ALTERNATİF TURİZMİN MERKEZİ OLACAK

KARADENİZ  ALTERNATİF TURİZMİN MERKEZİ OLACAK
Ak Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı çalışmalarını hızla sürdürdüğünü ifade etti.

20 Kasım Perşembe günü Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantı sonrası açıklma yapan Yeni şunları ifade etti:

Bölgenin kalkınması için eylem planları hazırlamak, bölgede yürütülen yatırım projelerini izlemek ve değerlendirmek, bölgedeki gelişme potansiyeline, sorunlarına ve imkânlarına dair araştırma, etüt, proje ve incelemeler yapmak amacıyla kurulan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı çalışmalarını hızla sürürüyor. Proje kapsamındaki sekiz ilin milletvekilleri ve Kalkınma bakanımızla birlikte sürekli istişare halindeyiz. Projede en ufak bir aksaklığın olmaması için gayret ediyoruz.

TURİZM MASTER PLANI
Biz bu proje ile bölgenimizin ekonomik yapısını güçlendirmeyi, sosyal gelişmesi ve dayanışmasını artırmayı, doğal kaynaklarını ve çevre kapasitesini koruyarak uzun dönemli sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı amaçladık. Hamdolsun bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Hazırlann turizm master planı çok kapsamlı bir çalışma. Bu çalışma sonucunda inşallah DOKAP Bölgesine gelen yerli ve yabancı turist sayısını artıracak ve turistlerin konaklama sürelerini uzatacağız. Bunun için bölgede kaliteli konaklama merkezlerinin sayısını çoğaltacağız, turizm faaliyetlerini çeşitlendireceğiz.

YEŞİL YOL
Bu çalışmanın en önemli ayağını Yeşil Yol projesi oluşturuyor. Yeşil Yol, Turizm Master Planı çerçevesinde öne çıkan yayla ve turizm merkezlerini üst kottan birbirine bağlayan, başlangıcı Samsun ili bitişi Artvin Sarp sınır kapısı olan bir yol. Bu yol yaylaları birbirlerine bağlamak suretiyle bölgeye gelen turistlere daha çok alternatif sunacak, turizm alanlarını birbirlerine bağlayarak turizm potansiyelini artıracak ve yaylacılık yapan yerel halkın ulaşımını kolaylaştıracaktır. “Yeşil Yol”un; koruma-kullanma dengesini gözeterek ve bölgenin doğal yapısını koruyarak yaklaşık 2.567 km uzunluğunda olmasını planlanlıyoruz. Yeşil yol sadece bir turizm yoludur. Sahil yolunun alternatifi değildir.
2013 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından DOKAP İdaresi ve 8 İl Valiliğiyle Mayıs 2013'te protokoller imzalanmış, her ile 5 milyon TL olmak üzere 8 ile toplam 40 milyon TL ödenek gönderilmiştir. Bu ödenek ile Yeşil Yol kapsamında 310 km yol yapım ve yenilemesi gerçekleştirilmiştir. 2014 Kasım ayı itibarıyla illere yaklaşık 9.8 milyon TL ödenek gönderilmiştir.
2015 yılı için de tüm planlamalar yapılmış ve gerekli hazırlıklar tamamlanmıştır. Biz sessiz bir şekilde hizmetlerimize devam ediyoruz. 'Samsun'a ne yaptınız ki?' diye soranlara da biz susalım hizmetlerimiz konuşsun diyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.