Kadın istihdamını önceliyoruz

Kadın istihdamını önceliyoruz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Samsun'da İş-Pozitif Kadın İstihdamı Fuarı"nın açılışında konuştu. Işıkhan, "Gerek projelerle gerekse mevcut programlarımızla kadın istihdamını önceliyoruz." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salon'da düzenlenen "İş-Pozitif Kadın İstihdamı Fuarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, yeni yüzyıla mührünü vuracak Türkiye'nin kadınları adına önemli bir proje vesilesiyle bir araya geldiklerini söyledi. Kadın istihdamının Türkiye olarak 21 yıldır üzerinde hassasiyetle durdukları, gelecek hedef ve vizyonlarının temel argümanları arasında yer alan önemli bir konu olduğuna dikkati çeken Işıkhan, geleceğin güçlü Türkiye'sine giden yolun kadın erkek her bir insanın, sosyal ve ekonomik kalkınma sürecinde imkanı ölçüsünde yer aldığı topyekun seferberlik şuurundan geçtiğini vurguladı.

555555555555555-5.jpg

"Kadınların yenilikçi bakış açısına güveniyoruz"
Kadınların gücüne ve desteğine ihtiyaçları olduğunun altını çizen Işıkhan, şöyle devam etti: "Biz, kadını baş tacı sayan bir inancın ve kültürün temsilcileriyiz. Gerektiğinde cephede mücadele veren, gerektiğinde ise kültürde, sanatta, edebiyatta, sosyal ve ekonomik alanlarda kalkınmayı sağlayan kadınlar, bu toprakların bağrında yetişmiştir. Binlerce yıllık tarihimizde ve ülkemizin kuruluş yıllarında olduğu gibi son 21 yılda da ülkemizin gerçekleştirdiği kalkınma ve ilerleme hamlesinde kadınlar, emeği ve çabası ile aktif rol oynamıştır. Türkiye, kadınların büyük fedakarlıkları sayesinde bugünlere gelmiştir. Nüfusumuzun yaklaşık yarısını oluşturan kadınların gücü olmadan sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmamız mümkün değildir. Bu sebeple kadınların toplumsal hayata aktif ve üretken katılımını destekleyecek projeler geliştirme gayreti içerisindeyiz. Kadınların yenilikçi bakış açısına ve çözüm odaklı fikirlerine güveniyoruz. Bu alanda somut, kalıcı çözüm mekanizmaları üretiyor, fırsatlardan eşit ve adil şekilde yararlanmalarına yönelik etkin politikalar yürütüyoruz." Bakan Işıkhan, sağlıktan eğitime, sanattan spora, bürokrasiden siyasete her zaman yanlarında oldukları gibi çalışmak, üretmek, ülkeye ve millete değer katmak isteyen bütün kadınları desteklediklerini dile getirdi.

555555555555555-2.jpg

Bakanlık olarak istihdam, nitelikli iş gücü ve sosyal güvenlik hizmetlerinde kadınların her zaman özel olarak politika geliştirdikleri gruplar arasında yer aldığını anlatan Işıkhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerek projelerle gerekse mevcut programlarımızla kadın istihdamını önceliyoruz. Bu noktada özellikle kamu istihdam kurumumuz İŞKUR vasıtasıyla yürüttüğümüz proje ve aktif iş gücü programlarımızla kadınların istihdam edilebilmelerini sağlıyoruz. Son 21 yılın rakamlarına baktığımızda ise İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştirdiğimiz 13 milyonu aşkın vatandaşımızın 4 milyondan fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Yine son 21 yılda kurumumuz İŞKUR'un Aktif İşgücü Programlarından yararlanan vatandaşlarımızın sayısına baktığımızda, yaklaşık 5 milyon insanımızın 2,5 milyonunu kadınlar oluşturmuştur. İŞKUR aracılığıyla sadece 2023 yılı içerisinde 464 bini aşkın kadının işe yerleştirilmesini sağlamış durumdayız. Eğitim, özellikle nitelikli iş gücünü artırma noktasında hayati öneme sahiptir. Bu sebeple kadın istihdamı konusu proje ve politikalarımızın merkezinde yer alan mühim bir konudur."

555555555555555-4.jpg

"2.5 ayda 100 binin üzerinde kadının istihdamını sağladık"
İş-Pozitif Projesi kapsamında 10 bakanlığın proje ortağı olduğu, tüm kamu ve özel sektör kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları arasındaki istihdam eşleştirme süreçlerini kayıt altına alacak bilgi sistemi kurduklarını anlatan Işıkhan, "İş-Pozitif, istihdama yönelik eğitim veren ve çeşitli kurslar düzenleyen, iş gücü ihtiyacı olan ve istihdam oluşturma potansiyeline sahip aktörlerin çevrim içi olarak bir araya gelebileceği bir işbirliği sistemidir. 9 Şubat’ta başlattığımız İş-Pozitif'te yaklaşık iki buçuk ayda 100 binin üzerinde kadının istihdamını sağladık. Bu sayıyı her gün artırmaya devam ediyoruz. İş-Pozitif ile amacımız, iş arayan ile işveren arasındaki iletişimi teknoloji çağının gereklerine uygun şekilde kolaylaştırmak ve özellikle kayıtlı kadın istihdamında önemli bir mesafe alabilmektir." ifadelerini kullandı. Kadınlara verdiği değerle 21 yıldır kadınların hukuki, sosyal ve ekonomik özgürlük mücadelesini himaye eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Emine Erdoğan'a teşekkür eden Işıkhan, ardından en fazla kadın istihdamında bulunan 3 firmanın yetkililerine plaket verdi.

Kaynak:AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.