'Kadın istihdamını artırmak zorundayız'

'Kadın istihdamını artırmak zorundayız'
KTO Başkanı Hiçyılmaz, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

KAYSERİ Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, "2023 hedeflerine ulaşmak için kadın, erkek ve genç nüfusu ekonomiye kazandırmak zorundayız. Kadınların ister işveren ister işçi olarak iş yaşamında daha çok yer alması gereklidir" dedi.

KTO Başkanı Hiçyılmaz, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Türkiye'nin dünya genelinde kadına seçme ve seçilme hakkını veren devletlerin başında geldiğini belirten Başkan Hiçyılmaz, 1934 yılından bugüne kadar kadınların; yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla yer aldıklarını söyledi. Kadınların iş yaşamına katılımı ve ekonomiye olan katkılarına ilişkin rakamları da paylaşan Mahmut Hiçyılmaz, Türkiye'de kadınların çalışma hayatına katılımlarının, diğer ülkelerle kıyaslandığında geride bulunduğunu bildirdi. Hiçyılmaz, 2013 yılı itibarıyla, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kadınların iş gücüne katılım oranının, yüzde 60'ları aşarken, Türkiye'de yüzde 30'lar civarında olduğunu da kaydetti.

Tarım sektöründe kadınların işgücüne katılma oranının yıllara göre azaldığını ifade eden Hiçyılmaz, “Türkiye genelinde kadınların işgücüne katılım oranları 2004 yılında yaklaşık yüzde 24 iken, 2013'te yüzde 30'lar civarında olmuştur. Ülke genelinde istihdam edilen kadınların yaklaşık yüzde 39'u tarımda, yaklaşık yüzde 45'i hizmetler sektöründe ve yaklaşık yüzde 15'i de sanayi sektöründe çalışmaktadır“ ifadelerini kullandı. Kadınlarda yaşanan işsizlik oranın, erkeklerden daha fazla olduğunu vurgulayan Hiçyılmaz, “Bu durum yıllar içinde azalmak yerine mevcut halini korumuştur. 2000'li yılların başında yaklaşık yüzde 11 olan bu oran, 2013 yılında yüzde 12 civarına yükselmiştir” dedi.

Kadınların iş gücüne dahil olmama nedenlerinin başında ev işleri ile uğraşmalarının geldiğini belirten Hiçyılmaz, şunları söyledi:

“2013 yılı verilerine göre, kadınların yüzde 60'a yakınının ev işleri nedeniyle çalışma hayatında yer almamaktadır. Başta ev işleri ile uğraşan kadınlar olmak üzere, tüm kadınlarımızı çalışma hayatının içine çekebilmek adına yapılan çalışmaların artırılması gerekmektedir. Kayseri Ticaret Odası olarak, Kadın Girişimciler Kurulu'nun bu yöndeki çalışmalarına kaktı sağlamaktayız. Odamız bünyesinde kadın girişimcileri kapsayan Kadın Girişimci Yönetici Okulu gibi eğitim programları düzenledik. Bu tür çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine daha kısa sürede ulaşması için kadın, erkek ve genç nüfusun ekonomiye katılımı önemlidir. Bu nedenle kadınların, ister işveren ister işçi olarak iş yaşamında daha çok yer alması gereklidir.” (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.