İzmirli ustalar Kazaklara nakış öğretecek

İzmirli ustalar Kazaklara nakış öğretecek
Dünyada Türk nakışına ilgi artarken bir yandan da eğitim talepleri gelmeye başladı. Kazakistanlı girişimciler, hazır giyimdeki nakış ihtiyacını karşılamak için İzmir Nakış Sanayicileri Derneği ile işbirliği yaptı.

Dernek Başkanı İlhan Kuloğlu, Türk nakış sanayicileri olarak başta Kazakistan olmak üzere Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde eğitim vermeye başladıklarını söyledi.

Kazakistan'ın hazır giyim sektöründe bilgi ve teknoloji eksikliği olduğunu belirten Kuloğlu, “Bilgi bankaları yok. Onlar Türkiye'yi bir hâmi olarak kabul ediyor. Bizler sektörle ilgili tüm bilgileri onlara aktarıyoruz. Dolayısıyla nakış sanayicileri olarak onların her isteğine yardımcı olacağız.” dedi. Aynı zamanda nakış eğitimi de verdiklerini aktaran Kuloğlu, şöyle devam etti: “Kazaklara nakış ve konfeksiyon bilgilerini vereceğiz. Onların işi öğrenmesinde hiçbir sakınca yok. Sonuçta hammaddeyi Türkiye'den alıyorlar, Çin hammaddesi beğenilmiyor. Önemli olan, Türkiye'den bir şeylerin ihraç edilmesi. Ardından Kırgızistan da bizden böyle bir çalışma istedi. O organizasyonu da federasyonla birlikte yapacağız.”

SEKTÖR 2015'TEN UMUTLU

Geçen yılın değerlendirmesini de yapan Dernek Başkanı Kuloğlu, “İzmir nakış sanayicileri olarak 2014 Kasım ayına kadar çok güzel geçti ancak kasım ayından sonra bizimle beraber bütün sektörlerde işler maalesef bıçak gibi kesildi. Tabii bunda, Rusya ve Avrupa'daki sorunların da etkili olduğunu düşünüyoruz. 2014 yılında İstanbul, İzmir ve Denizli'de bulunan birçok arkadaşımız kendisini yeniledi. 2015'ten kesinlikle umutluyuz. Şu anda o kadar çok numuneler yapıldı ki 2015 Ocak ayından sonra işlerimizin hızlanacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

AZ FAKAT ÇEŞİDİ BOL İŞLER

Eskiye göre iş hacminde de değişiklikler olduğu bilgisini veren İlhan Kuloğlu, şunları kaydetti: “Geçmişte 50-100 bin adetlik işler yapılırken şimdilerde 5'er binlik işler yapıyoruz. Aslında bu da bizim için daha iyi. Cirolara baktığımızda, az adetli işlerin riskleri daha azalıyor. Daha çok koşup daha yeni pazarlar arayacağız. Yabancı parayla borçlanmamalıyız. Bizim bugünlere gelmemizin en büyük nedeni, Türk Lirası'yla borçlanmamızdır.”

'ANKARA'DAN DESTEK BEKLİYORUZ'

Sektörün sıkıntılarına da değinen İzmir Nakış Sanayicileri Derneği Başkanı, birinci meselenin nakış sanayisinin yüksek sesli iş ortamı olduğu ileri sürülerek tehlikeli işler grubuna alınması, ikincisininse ise Maliye ile aralarındaki KDV anlaşmazlığı olduğunu söyledi. Son 20 yılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortamdaki ses seviyesinin düştüğünü aktaran Kuloğlu, sesten dolayı zarar görmüş birinin kaydı olmadığını savundu. KDV için de 2013 yılında Maliye Bakanlığı ile Ankara'ya görüşmeye gittiklerini, bu vergiden doğan alacaklarının mahsup edilmesini istediklerini ancak henüz bir iyileştirme olmadığını ve Ankara'dan bu konuda destek istediklerini dile getirdi. Kuloğlu, yüzde 95 oranında ihracatçı firmalara iş yapmasına rağmen ihracatçı sayılmadıklarına dikkat çekerek, bu konuda da düzenleme beklediklerini sözlerine ekledi. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.