'Irak'ın güvenliği Türkiye için hayati'

'Irak'ın güvenliği Türkiye için hayati'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile ikili bir görüşme yaptı. İkili görüşmenin ardından Mesut Barzani ile Davutoğlu heyetlararası görüşme yaptı. İli lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Davutoğlu, "Başbakan olarak Bağdat ve Erbil'e ilk ziyaretimi yapmaktan memnuniyet duyuyorum. Irak'ın genelinde güvenlik sorunu var. Ele aldığımız konularda 4 husus önem taşıyor. Bir insanı durum. DEAŞ'ın saldırıları neticesinde 2 milyona yakın mülteci yerinden oldu ve büyük kısmı da Irak Kürdistan bölgesine girdi. Türkiye'de de Suriye ve Irak'tan 2 milyon kardeşimiz ağırlıyoruz. İnsani yardımlarımızı arttırarak sürdüreceğiz.

"IRAK'IN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE İÇİN HAYATİ"

İkinci alan güvenlik alanı. DEAŞ'ın son aylardaki artan saldırıları sonrası güvenlik konusunu geniş kapsamlı ele aldık. Irak'ın güvenliği Türkiye için hayati. Kürt bölgesinin güvenliği de Türkiye için önemlidir.

"IRAK'TA HİÇBİR KESİM SİYASİ YAPIDAN DIŞLANMAMALIDIR"

Üçüncüsü siyasi husus. Irak'ta yeni bir hükumet göreve başladı. Bağdat'ta olumlu bir atmosfier gördüm. Irak'ta bütün grupların siyasi yapıda hak ettiği alana kavuşması hepimizin tercihidir. Irak'ta hiçbir kesim siyasi yapıdan dışlanmamalıdır.

"1500'DEN FAZLA TÜRK ŞİRKETİ VAR"

Dördüncü alan ekonomik işbirliği alanı. Irak ile 8 milyar dolarlık ticaretimizin 4 milyar dolarını Kürt bölgesi ile yapıyoruz. 1500'den fazla Türk şirketi var. 100 binden fazla vatandaşımız burada. İşbirliğimizi güçlendireceğiz." dedi.

SORU - CEVAP BÖLÜMÜ

Açıklamalar sonrası gazetecilerin soruları yanıtlandı.

Bir gazetecinin 'Türk askerinin peşmergeyi eğitme süreci başladı mı?' sorusuna Davutoğlu, "Sınır bölgemiz olduğu için Kürt bölgesinin güvenliği bizi doğrudan ilgilendirir. Vereceğimiz güvenlik desteği artarak devam edecek. Irak güvenliği Türkiye için hayatidir" dedi.

"KOBANİ'YE PEŞMERGE GEÇİŞİNE İZİN VERMEMİZ ARAMIZDAKİ GÜVEN İLİŞKİSİNİN ÇARPICI BİR YANSIMASIDIR"

"Türkiye'den yeniden bir peşmerge geçişi olacak mı?" sorusana Davutoğlu, "Burada Ortadoğu'daki gelişmeleri kapsamlı ele aldık. Kobani'ye peşmerge geçişine izin vermemiz aramızdaki güven ilişkisinin çarpıcı bir yansımasıdır. Zira bu bölgeler bir taraftan bize komşu bir taraftan Irak içinde Kürt yönetimine komşu. Ortak hareket etmemiz son derece doğal. Bundan sonra da gerektiği zaman gereken her yerde birlikte tedbir almaya devam edeceğiz" diye yanıt verdi.

"ENERJİ DOSYASINDA HERKES AKILCI DAVRANIRSA HERKES KARLI ÇIKAR"

Bir muhabirin "Erbil - Bağdat ilişkilerinde sizin çözüm öneriniz ne oldu?" sorusuna Davutoğlu, "Enerji dosyasında herkes akılcı davranırsa herkes karlı çıkar. Anlaşma sağlanırsa en çok Türkiye bundan memnun olur. Bunun için elimizden gelen gayreti gösteririz ama Türkiye'nin enerji ihtiyacı açık ve Türkiye verdiği sözlerde daime durmuştur." dedi.

Hakan Fidan'ın ziyarete eşlik etmesinin sorulması üzerine Davutoğlu, "Hakan Fidan'ın bana eşlik etmesi doğaldır, güvenlik söz konusu olan her yerde istihbarat da asli unsurdur." dedi, CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.