İhracatta Ekim Rekoru Kırıldı

İhracatta Ekim Rekoru Kırıldı
TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artışla 12 milyar 598 milyon dolar olduğunu açıklayarak..

"Böylelikle Cumhuriyet tarihinin en yüksek Ekim ayı mal ihracatı gerçekleştirilmiş oldu" dedi.
Kırklareli Royal Bilgiç Otelde düzenlenen basın toplantısına Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM yönetim kurulu üyesi Ahmet Güleç, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu katıldı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 10 aylık süreçte Irak'a yapılan ihracatta 800 milyon dolar kayıp yaşandığını ifade ederek, “Bu rakamlar çelik sektörü başta olmak üzere kimyevi, ağaç ve orman sektörlerinden kaynaklandı. Kayıpları alternatif pazarlarla telafi edeceğiz. Hem Suriye'de hem İran'da beklentilerin üzerinde değişim oldu. Bunu yöneteceğimize inanıyoruzö dedi.
Ekim ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.7 artışla 12 milyar 598 milyon dolara yükseldiğini kaydeden Büyükekşi, ihracat rakamlarına ilişkin şu bilgileri verdi: "Cumhuriyet tarihinin en yüksek ekim ayı mal ihracatı gerçekleştirildi. İlk 10 ayda ihracat yüzde 5.6 artışla 131 milyar 140 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat yüzde 5.3 artışla 158 milyar 516 milyon dolara yükseldi. Ekim ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 713 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 1 milyar 508 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü ise 1 milyar 503 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı. Ekim ayında en fazla ihracat artışını yüzde 267 ile gemi ve yat, yüzde 91 ile tütün ve yüzde 70 ile mücevher sektörleri yakaladı. Ekim ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Almanya'ya ihracat yüzde 11 artarken, İngiltere'ye ihracat yüzde 6, İtalya'ya ihracat yüzde 9, ABD'ye ihracat da yüzde 27 arttı. Irak'a ihracat ise yüzde 23 geriledi. En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 79 ile Mısır'a gerçekleşti. Mısır'ı yüzde 72 artışla İran ve yüzde 48 artışla Kanada takip etti. AB'ye ihracat yüzde 8 artarken, Orta Doğu'ya yüzde 3, Afrika'ya yüzde 13 arttı. En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il yüzde 16 ile Denizli oldu. Denizli'yi yüzde 11 artış ile İstanbul ve Mersin takip etti. Kırklareli'nin ekim ayı ihracatı yüzde 79 artarak 26 milyon dolara, ilk 10 aylık ihracatı ise yüzde 59 artarak 219 milyon dolara yükseldiö
Kırklareli'nde yapılan Ekim ayı ihracat toplantısı sonunda katılımcılara günün anısına birer plaket verildi.DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.