'HALSİZLİK VE ÇABUK YORULMA İÇ ORGAN KANSERLERİ ŞİKAYETLERİNDEN

'HALSİZLİK VE ÇABUK YORULMA İÇ ORGAN KANSERLERİ ŞİKAYETLERİNDEN
SAMSUN'da görevli Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ömer Faruk Yolcu, halsizlik ve çabuk yorulmanın iç organ kanserlerinde sık rastlanılan şikayetlerden olduğunu vurgulayarak...

"Kilo kaybı, solgunluk, çabuk yorulma, gibi şikayetlerde kişiler tetkik edilmelidir" dedi.

Samsun'da özel bir hastanede görev yapan Gastroenteroloji Uzmanı Dr.Ömer Faruk Yolcu, 'Gastrointestinal sistemde kanser belirtileri' hakkında bilgi verdi. Dr.Yolcu "Yutarken takılma, yutma zorluğu, acıma, yenilen gıdaların ağza gelmesi, kilo kaybı yemek borusunda reflüye bağlı erozyon sonrası olabildiği gibi, yemek borusu tümörlerinde de karşılaştığımız şikayetlerdir. Bölgeye bulaşmış akciğer ya da nefes borusu kanserleri, tiroid bezine bağlı hastalıklar benzer şikayetlere sebep olabilir" diye konuştu.

HALSİZLİK VE ÇABUK YORULMAYA DİKKAT

Halsizlik ve çabuk yorulmanın iç organ kanserlerinde sık rastlanılan şikayetlerden olduğunu vurgulayan Uzm.Dr. Yolcu, "Kilo kaybı, solgunluk, çabuk yorulma, sarılık gibi şikayetleri olan kişilerde mide, bağırsak, safra yolu ya da karaciğer malinitesi açısında tetkik edilmelidir. Geçmeyen mide ağrıları, bulantı, kusma, ağız kokusu, kanlı kusma, kilo kaybı, çabuk doyma, hazımsızlık, mide hastalıkları, özellikle ülserlerinde sık rastladığımız şikayetlerdir. Kanlı dışkılama, dışkılama zorluğu, dışkı çapında incelme, karın ağrısı, ateş, sümüksü dışkılama, ishal karın şişliği, kusma şikayetleri olan kişiler bağırsak hastalıkları açısından tetkik edilmelidirler" uyarısında bulundu.

Dr. Yolcu hiçbir şikayeti olmasa da birinci derecede yakınlarında yemek borusu, mide, pankreas ya da bağırsak kanseri olan kişiler genetik eğilim riski nedeniyle belli aralıklarla sağlık kontrollerini yaptırması gerektiğini sözlerine ekledi. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.