GÖZ TANSİYONUNDA DÜZENLİ KONTROL ÖNEMLİ

GÖZ TANSİYONUNDA DÜZENLİ KONTROL ÖNEMLİ
Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Candan Karaca, göz tansiyonunun tedavi edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda görme yetisinin kaybedilmesine neden olabileceğini belirterek, düzenli kontrole dikkat çekti.

Glokom ya da halk arasında "Karasu Hastalığı" olarak bilinen Göz Tansiyonu tedavi edilmediği takdirde ilerleyen süreçlerde görme yetisinin kaybına uğrayabilir. Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Candan Karaca, göz tansiyonu yani glokom hakkında bilinmesi gerekenleri anlatarak erken tanı, tedavi düzenli kontrolün önemine değindi. Opr. Dr. Candan Karaca, "Göz tansiyonu, göz içi basıncının artması nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Normal göz tansiyonu 10 - 20 arasındadır. 20'nin üzerinde olduğu zaman göz tansiyonu bizim için takip edilebilir seviyede hasta gurubuna girmektedir. Özellikle anne ve babasında glokom öyküsü olan erişkinlerinde mutlaka göz tansiyonu yönünde takip edilmesi gerekmektedir.

candna-karaca.jpg

GÖZ TANSİYONU TANISI NASIL KONULUR?
Göz tansiyonunun tanısının erken evrede konulması önemlidir. Bir uzman göz doktoru tarafından gözün arkasındaki görme sinir tabakasındaki bazı oranlara ölçü aletleri ile görme alanı dediğimiz alana bakarak göz tansiyonu tanısı koyulur. Göz tansiyonu olan kişilerin mutlaka düzenli olarak muayenesi ve kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Tarama sonucuna göre ilaç tedavisi nasıl yapılmalıdır. Hangi aralıklarla kontrolleri yapılması gerekmektedir gibi soruların yanıtları bu sonuca göre konulmaktadır. Kişi bu süreçte stres ve kullanıyorsa sigaradan uzak durmalıdır. Migreni olan özellikle bayanlarda hipertansiyon da göz tansiyonu tetikler. İlaçla tedavi olmayan göz tansiyonunda cerrahi olarak lazer tedavisi de yapılmaktadır. Göz tansiyonunda düzenli tedavi edilmediği takdirde mutlaka ilerleyen zamanlarda görme yetisinin kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bunun için mutlaka düzenli olarak uzman göz doktoruna kontrol olması çok önemlidir." diyerek sözlerine son verdi.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.