Görme Engelli Oğlunu Üniversiteli Yaptı

Görme Engelli Oğlunu Üniversiteli Yaptı
Tokat'ta 3 çocuk annesi Fatma Yurdakul, görme engelli oğlu 18 yaşındaki Erdem'in ilkokuldan başlayıp üniversiteye uzanan eğitim hayatında en büyük rolü oynadı.

Tokat'ta yaşayan 44 yaşındaki Ekrem ve 42 yaşındaki Fatma Yurdakul çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan Erdem, görme engelli olarak dünyaya geldi. Büyük üzüntü yaşayan Yurdakul çifti, daha sonra oğullarının hayata sımsıkı sarılması için büyük çaba sarf etti. Aile ilk olarak Erdem'i Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlköğretim Okulu'na yazdırdı. Ev hanımı olan anne Fatma Yurdakul, Erdem'i her gün bir kilometre uzaklıktaki okula götürüp derslere girmesini sağladı, ayrıca akşamları oğlunun ders çalışmasına kendisi de katılarak yardımcı oldu. İlkokulu başarıyla tamamlayan Erdem, ardından Ticaret Meslek Lisesi'ne kayıt oldu. Yine annesinin desteği ile okula gidip gelen Erdem, liseyi de annesin desteğiyle başarıyla tamamlayarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı bölümünü kazandı. Birinci sınıfta olan Erdem, evde annesinin yardımıyla ders çalışıp sınavlara hazırlanıyor.

"OĞLUMUN ÖĞRETMENİ OLDUM"

Kentte özel bir fabrikada işçi olarak çalışan eşi Ekrem Yurdakul ile birlikte oğlu Erdem'in dünyaya geldikten sonra hayata küsmediğini söyleyen anne Yurdakul, "Hep umutluydum çocuğumdan. İlkokula yazdırdıktan sonra okula hep ben getirip götürdüm. İlk zamanlar zor olmadı ama ikinci çocuktan sonra zor oldu. Kendisi eğitiminde çok başarılıydı. Ardından liseye yazdırdım. Hatta liseye ilk önce almamışlardı, 'biz şimdiye kadar görme engelli okutmadık, biz nasıl yapacağız'diye. Bende, 'İsteği var, çocuğumu evde mi oturtturacağım devamlı' dedim. Onlar da mecburen aldılar. Başarılı da oldu lisede takdir ve teşekkür aldı. Şimdi üniversitede okuyor. Çok mutlu oldum. Tabi şaşırıyorlar da 'bu duruma nasıl geldi böyle' diye. Ben oğlumun annesi ve yeri geldiğinde öğretmeni, ablası ve her şeyi oldum" dedi.

"ANNEM BENİM GÖZÜM"

Erdem Yurdakul ise hayatta en büyük destekçisinin annesi olduğunu belirten Yurdakul, "Mesela bir şey yazacağım, ödevim var yarına yetiştirmem lazım. Annem bu konuda bana yardımcı oluyor. Kaçta yattığımız hiç önemli değil. Bazen gece 2'ye kadar ders çalıştığımız oluyor. Birlikte bir şey yapmaya çalışıyoruz, sadece okumak için. Annem yeri geldiğinde benim öğretmenim oluyor. Annem benim tek kelimeyle gözüm. Şunu biliyorum hiçbir zaman engelli oldum diye kendimi dışlamadım, kimseye de dışlatmadım. Engelli olmak güzel bir şey değil ama bence yaşanabilir. Hayata hiç küsülecek bir tarafı yok" diye konuştu.

Yurdakul çiftinin diğer çocukları 8 yaşındaki Burak ilkokul da, 15 yaşındaki Mustafa ise lisede eğitimini sürdürüyor. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.