GEBELİKTE KEMİK ERİMESİ TEHLİKESİNE DİKKAT!

GEBELİKTE KEMİK ERİMESİ TEHLİKESİNE DİKKAT!
VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber, “Kemik erimesi (osteoporoz) genellikle orta yaşlı erkekleri ve gebeliğin son dört ayındaki kadınları etkiler. Bu nedenle hastalığın ilk belirtileri olan kalçada ani ve ilerleyici ağrılar gözüktüğünde vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber, ‘kalçanın geçici osteoporozu’ konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Berber, kalça ağrısının nadir bir nedeni olan kalçanın geçici kemik erimesinin (osteoporozunun) şiddetli, ağrı ve etkilenen eklemde sınırlı radyolojik olarak gösterilebilen düşük kemik yoğunluğu (osteopeni) ve kemik zayıflığı ile karakterize bir hastalık olduğunu söyledi. 

elif-berber-menekse.jpg

ERKEN DÖNEMDE BELİRTİ VERMİYOR
Hastalığın erken döneminde radyolojik bulguların görülmeyebileceğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Elif Berber, “Radyografik değerlendirme, hastalığın belirtilerinin başlamasından yaklaşık bir ay sonra yapılır. Femur (uyluk kemiği) başı ve boynunda mineralizasyon görülür. Geçici osteoporoz, avasküler nekroz gibi diğer hastalıklarla karışabilir. Erken dönemde ayırıcı tanı, uygun tedaviyi planlamak için gereklidir" dedi.

KALÇADA ANİ VE İLERLEYİCİ AĞRIYA DİKKAT
Osteoporoz genellikle orta yaşlı kadınları ve gebeliğin son dört ayları olan üçüncü trimesterindeki kadınları etkilediğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Berber, "Kalçada ani ve ilerleyici ağrı ilk doktora başvuru semptomudur. Ayrıca etkilenen tarafta hareketlerde kısıtlılık, basamama ve antaljik yürüyüş (ağrılı bölgeye ağırlık vermeden yürüme) görülmektedir. Bu hastalık kendini sınırlayabilen, klinik ve muayene bulgularının tamamen birkaç ayda düzelebildiği bir durumdur. Ancak bazen klinik devam eder. Tedavide kemik güçlendirici ilaçların yanında ayrıca hamileliğin ilk 3 ayı haricinde 2. ve 3. Trimester’da kullanılabilen MBST, nükleer manyetik rezonans, moleküler terapi ile 10 seanslık kemik erimesi yatağında yapılacak tedaviler, geçici kemik erimesinde çok etkin yöntemler olacaktır. Normal MR görüntülemelerinin doku iyileştirici bir formu olan MBST ile kemik erimesi tedavisi; kemik yapım hücrelerinin çalışmasına yardımcı olur, kemik yıkım hücrelerinin ise işlevlerini azaltır.  MBST ile kemik erimesi tedavisi, kaynayan kırıklar üzerinde etkili tedavi yöntemlerinden biridir” şeklinde konuştu. 

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.