GEBELİKTE ANOMALİ TARAMASININ ÖNEMİ

GEBELİKTE ANOMALİ TARAMASININ ÖNEMİ
Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniğinden Op. Dr. Ahmet Canbaz “gebelikte anomali taraması” hakkında bilgi verdi.

Dr. Canbaz “Gebelik istendiği dönemden itibaren ve gebelik süresince düzenli olarak takip yapılmasının anne adaylarının daha güvenli daha sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olmasını sağlayacaktır. Ayrıntılı Ultrasonografi bir diğer deyişle Anomali Taraması gebeliğin 18-23. Haftaları arasında yapılan, anne karnındaki bebeğin organlarının ayrıntılı olarak görüntülendiği ultrason muayenesidir. Gebe kadın yapısal sorunu olmayan sağlıklı çocuk dünyaya getirmek ister. Genel toplumda büyük (major) anomalili çocuk sahibi olma riski %3-5 civarındadır.”dedi.
Ayrıntılı ultrasonun yani anomali taramasının anne adaylarının gebelikleri boyunca bebeklerine yapılacak en önemli tetkik olduğunu belirten Op. Dr. Ahmet Canbaz '' Her gebemize ortalama 18-23. haftalar arası yapılır. Anomali taramasında temel amaç bebeğin gelişim ve organlarının sağlıklı olduğunu ileri düzeyde kontrol etmektir. Yaklaşık 30 dakika sürecek bir ultrason tetkikidir. Mutlaka deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Ultrasonografide bebeğin el ve ayak parmakları, bacak ve kolları, kalp odacıkları, kapakçıkları, duvarları, damar çıkış ve girişlerinin doğru olup olmadığı, midesi, barsakları, böbrekleri, mesanesi, karın duvarı, yüz kemikleri, dudak ve burun anatomisi, damak, kulak, beyin ve beyincik gelişimi, beyin boşlukları omurga sistemi dahil tüm organları ayrıntılı bir biçimde değerlendirilecek. Herhangi bir sakatlığının olup olmadığı kontrol edilerek, ayrıntılı sonuç raporu verilecektir.”diye konuştu.
Dr. Ahmet Canbaz "Bebeğin görünümünü fiziksel olarak etkileyen ya da organ ve sistem işlemlerini bozan her türlü sakatlık ve bozukluk fetal anomalinin tanı kapsamına girer. İleri yaş gebelikler, akraba evlilikleri ve tek yumurta ikizlerinde, Fetal anomali görülme olasılığı artmaktadır. Bu genetik etkilerin dışında yine annenin gebelik sırasındaki oluşumları, kullandığı ilaçlar ve vücuduna aldığı röntgen ışınları, tekrarlayan düşükler oldukça önemlidir. Bu nedenle anomali taraması, ayrıntılı ultrason her gebelikte anne adaylarının yaptırması gereken en önemli tetkiktir.”şeklinde ifade etti.
Organların fonksiyon görüp görmedikleri ultrasonografi ile anlaşılamama ihtimalinin de olduğunu vurgulayan Dr. Canbaz “Örneğin göz dokusu normal görüntüde olabilir, ama doğum sonrası körlükler ortaya çıkabilir. Kulak görülebilir, ama bebeğin işitme kaybı olabilir. Öte yandan bazı organ fonksiyonlarını dolaylı bulgular yoluyla tahmin edebiliriz. Örnek vermek gerekirse, fetus 14. Haftadan itibaren içinde bulunduğu amniyon kesesi içine idrar yapar. Eğer amniyon sıvısı miktarı normal sınırlarda ise bu fetusun idrar yaptığını, böbreklerinin çalıştığını düşündürür. Yine de bu dolaylı bulgularla o organın doğum sonrası fonksiyon görüp göremeyeceğini tamamen bilmek mümkün olamaz.”dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.