Estetikte lazer devrimi

Estetikte lazer devrimi
Lazerin estetik tedavideki kullanım alanı her geçen gün genişliyor.

Gelişen lazer teknolojisi ile birlikte bir yandan lazer epilasyon konforu artarken, diğer yandan el, yüz ve vücutta estetiği bozan bir çok görüntüye cerrahi yöntemlere gerek kalmadan müdahale edilebiliyor.

Şifa Üniversitesi Karşıyaka Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Rahime Kaşıkaralar, lazer teknolojisinin çok geliştiğini belirterek; “Bu teknoloji sayesinde; koyu ve açık tenlilere, zencilere bile yaz-kış lazer epilasyon yapabiliyoruz. Çünkü yeni lazer cihazlarının koyu ve açık tenlere özel aparatları var. Ancak bu gelişen lazer teknolojisi, epilasyonun yanı sıra bize farklı imkanlar sunuyor. Lazer epilasyon cihazı ile aynı zamanda spider angioma, ince kılcal damarlara, varislere, cilt lekelerine müdahale edebiliyoruz. Aynı zamanda cilt gençleştirmede, dövme izlerinin giderilmesinde, siğillerde, tırnak mantarlarının tedavisinde de başarılı sonuçlar alıyoruz” diye konuştu.

LAZER TEHLİKELİ Mİ?

Lazer denilince bir çok kişinin aklına gelen; 'lazer tehlikeli mi' sorusunu da cevaplayan Kaşıkaralar, şöyle konuştu: “Bize gelen bayan hastalar soruyor; 'yumurtalıklarıma yakın bölgeye lazer yaptırabilir miyim, koltuk altıma lazer yaptırmamın riski var mı? Göğüs kanseri yapar mı?' Bize, bu ve buna benzer çok soru soruluyor. Evet lazerin hiçbir tehlikesi yok. Lazerin, koltuk altındaki lenflere ulaşması, yumurtalıklara ulaşması söz konusu olamaz. Lazerin dalga boyu kılın rengine, boyutuna duyarlı… İç organları etkilemesi söz konusu değil. Ayrıca bu yeni teknolojilerin çok iyi bir soğutması var, hasta tedavi sırasında herhangi bir acı da hissetmiyor. Lazer cihazının başlığı hastanın tenine dokunmuyor. Dolayısıyla hijyen konusunda da bir risk oluşturmuyor. Hastalarıma genelde şu örneği veriyorum, 'lazer ışığı tehlikeli olsaydı; göz ameliyatları lazerle yapılmazdı.'

EPİLASYON 'KADIN İŞİ' DEĞİL

Epilasyon sadece kadınlara özgü bir tedavi gibi algılansa da aslında hiç de öyle değil. Günümüzde lazer epilasyonu tercih eden erkeklerin sayısı hiç de az değil. Erkek sırt ve göğüs ve kulak kılları, daha düzgün bir sakal hattı için de lazer epilasyon yaptırıyorlar. Uzman Dr. Kaşıkaralar'a göre bu tercih çok daha sağlıklı. Çünkü bu amaçla yapılan ağda, o bölgelerde kalıcı cilt lekeleri oluşmasına neden oluyor. Üstelik lazer epilasyon, siyah kıllarda çok daha hızlı etkili oluyor; erkekler kadınlara göre daha az seansla kendilerini rahatsız eden kıllardan kurtulabiliyor.

KIL BATIKLARINA ÇÖZÜM

Bütün bunların yanında lazer epilasyon pilonoidal sinus (kalçada kıl dönmesi sonucu olan iltihaplı kese) gibi cerrahi müdahale gerektiren kıl batıklarına karşı da iyi bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Hangi bölgede olursa olsun her tür kıl batığında lazer epilasyonla kıl yok ediliyor ve absenin, batığın gerilemesi daha kolaylaşıyor. Bu nedenle cerrahi müdahale geçiren kişilerde de kıl batığının tekrarlamaması için lazer epilasyon tercih ediliyor. Ancak bu işlemlerin mutlaka dermatolog kontrolünde yapılması büyük önem arz ediyor. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.