'Enerji çiftlikleri ile 12,5 milyar dolar tasarruf sağlanabilir'

'Enerji çiftlikleri ile 12,5 milyar dolar tasarruf sağlanabilir'
Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Taş, biyo-enerjiye yapılacak yatırım ile Türkiye'nin enerji maliyetlerinde 12,5 milyarlık tasarruf elde edebileceğini açıkladı.

ABD, Çin ve Brezilya'nın sorgum bitkisiyle biyoenerji elde ettiğini anlatan Taş, bu ürünün Akdeniz ve Ege Bölgesinde yılda 2-3 defa yetiştirileceğini bildirdi. Taş, "Enerji çiftlikleri kurulması halinde, sorgum bitkisi; çayın, şeker pancarının, fındığın, tütününün Türkiye ekonomisine katkısından birkaç kat fazla katkı yapabilir."dedi.

Enerji sektörüne ilişkin Cihan Haber Ajansı'na değerlendirmede bulunan Ramazan Taş, Türkiye'nin 2013 yılında 55,4 milyar dolar enerji ürünü ithal ettiğini belirterek, bunun ithalatın yüzde 22'sine denk geldiğini söyledi. 55,4 milyar dolarlık ithal enerji faturasının, 65 milyar dolarlık cari açığa yakın olduğunu vurgulayan Taş, “Enerji'de dışa bağımlılıktan kurtulmadığımız sürece, yeni, yenilikçi ve yerli enerji kaynaklarını harekete geçirmediğimiz sürece, ne cari açığı ve dış ticaret açığını kapatabiliriz, ne de büyüme hızını arttırabiliriz.” tespitinde bulundu.

"HER İLDE ENERJİ ÇİFTLİKLERİ KURULMALI"

Taş, Türkiye'nin enerji açığını kapatabilsmesi için biyo-enerji kaynaklarının bir an önce devreye sokulması gerektiğini vurguladı. Ancak, alternatif yerli enerji kaynaklarının Türkiye'de devreye alınmasında, engellerin olduğunu işaret eden Taş, "Engellerden biri, enerji koridoru olma hedefimizdir. Diğeri de petrol lobilerinin bu kaynakları kullanmasını engellemesidir." dedi.

ABD, Çin ve Brezilya'nın biyo-enerji üretiminde çok başarılı olduğunu aktaran Taş, sorgum gibi bitkilerin bu ülkelerde biyoenerji üretiminde kullanıldığını söyledi. Bu bitkinin Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde sulamaya gerek kalmadan yılda 2-3 ürününün alınabileceğini bilgisini paylaşan Taş, enerji çiftlikleri kurulması halinde, sorgum bitkisi; çayın, şeker pancarının, fındığın, tütününün Türkiye ekonomisine katkısının birkaç katı katkı yapabileceğine dikkat çekti.

Brezilya, Çin ve ABD'nin bazı eyaletlerinde biyoenerji üretimi ile enerji sektörü yanında tarım ve hayvancılık sektörünün de hıla geliştiğini aktaran Taş, devlete elverişli olan her ilde 'Numune Enerji Çiftliği' kurması önerisinde bulundu. Enerji çiftlikleri projesinin Türkiye'nin ithal enerji faturasını 12,5 milyar dolar azaltabileceğine işaret eden Taş, bunun tarıma ve hayvancılığa büyük katkı sağlayabileceğini de anlattı. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.