Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında artış sinyali

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında artış sinyali
Kış aylarının kapıya dayanmasıyla beraber elektrik ve doğalgaz fiyatlarında hareketlilik başlayacağı belirtiliyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Efe Biresselioğlu, elektrik üretimindeki payı yüzde 50'yi aşan doğalgaza gelen zammın, enerji fiyatlarını da arttıracağını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yılın ilk yarısına ilişkin elektrik ve doğalgaz fiyatları istatistiklerini değerlendiren Efe Biresselioğlu, artış beklendiğini söyledi.

TÜİK verilerine göre ilk altı ayda, 1 kilowat/saat elektrik için konutlarda ortalama 35,4 kuruş, sanayide 23,4 kuruş ödendiğini aktaran Doç. Dr. Biresselioğlu, rakamların geçen yılın 2. dönem verileriyle aynı olduğunu söyledi. Biresselioğlu, “Ülkemizin elektrik üretimi için birincil enerji kaynağı doğalgazdır. Doğalgazda yüzde 98 oranında dışa bağımlı olduğumuz gözardı edilmemelidir. Konutlarda 1 metreküp doğalgaz için ilk altı ayda ortalama 104,2 kuruş, sanayide ise ortalama 89,5 kuruş ödendiği istatistiki verilerde ortaya konmuştur. Geçtiğimiz aylar itibariyle doğalgazın elektrik üretimindeki payının yüzde 50'leri geçtiği düşünüldüğünde ve kış aylarının kapıya dayandığı bugünlerde, elektrik ve doğalgaz fiyat hareketlerinin yönünü yukarıya çevireceğine işaret etmektedir.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 3 aylık zam açıklamalarının da fiyatların yukarı çıkacağını doğrular nitelikte olduğunu ifade eden Doç. Dr. Biresselioğlu, İEÜ Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı olarak da Türkiye'deki sanayi kuruluşlarının enerji güvenliği algısını ölçümlediklerini belirtti. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.