Davutoğlu, bedelli askerlik tarihini açıkladı

Davutoğlu, bedelli askerlik tarihini açıkladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda bedelli askerlik imkanı getirilmesi kararı aldıklarını duyurdu.

Davutoğlu, "Dün Bakanlar Kurulumuzda 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk lirası ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, geçen hafta gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısında ele aldıkları iki konu hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, ilk konuyu, "İnşallah önümüzdeki aylarda daha fazla üzerinde duracağımız bir konu. Silahlı kuvvetlerimizin yapısal bir reform sürecine girmesi. Buradan kastettiğimiz teknoloji yoğun savunmaya geçiş imkanlarının güçlendirilmesi. Zaten iki hafta önce Genelkurmay'da aldığım brifingde de 2033 yılına kadar TSK'nın teknolojik kapasitesinin artırılması konusunda önemli kararlar almıştık. Bundan sonra yurt savunmasının da ötesinde etkin bir silahlı kuvvetler yapılanmasına gidecek şekilde savunma sanayimizi güçlendireceğiz ve TSK herhangi bir savunma ihtiyacı için yurt dışına bir talepte bulunmaya gerek kalmadan, kendi ihtiyacını ülke içinde karşılayacak hale gelecek." diye açıkladı.

SÖZLEŞMELİ VE BEDELLİ ASKERLİK

İkinci konu olarak da TSK'nın personel yapılanması bağlamında bir an önce uzmanlaşmış ve daha profesyonel bir yapıya dönüşmesi bağlamında önemli kararlar aldıklarını belirten Davutoğlu, "Silahlı kuvvetlerimizden gelen talep üzerine ve bu talebi de dün bakanlar kurulunda arkadaşlarımızla görüştük, sözleşmeli er ve erbaş alımları ile ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da silahlı kuvvetlerimiz askerlik yapmamış olanlardan da er ve erbaş sözleşmeli olarak alabilecek. Böylelikle askerliği meslek edinmiş silahlı kuvvetler mensupları oranını artıracağız ve kısa süreli askerlik görevini, vatani görevini onurla yapan vatandaşlarımız üzerindeki yükleri de azaltmaya çalışacağız. Bu sözleşmeli er ve erbaş konusunda aldığımız kararın da getirdiği kolaylıkla biz inşallah bedelli askerlikle ilgili ki çok merakla beklenen bir konu, önemli bir adım atmaya karar verdik. Yaptığımız istişareler TSK'nın ihtiyaçları da göz önüne alınarak dün Bakanlar Kurulu'muzda 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödeme karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar. Bedelli askerlik imkanı getirilmesiyle hem ortada kem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak hem de buradan doğacak kaynak biraz önce zikrettiğim teknoloji yoğun savunma anlayışına geçebilmek için Savunma Sanayi Fonu'na aktarılacak. Yani bu imkan bütünüyle silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına yönlendirilecek. Başka herhangi bir alanda kullanılmayacak. Bütün vatandaşlarımız için özellikle bu imkandan faydalanacak gençlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.