CHP Samsun'dan emekli mitingine çağrı

CHP Samsun'dan emekli mitingine çağrı
CHP Samsun İl Başkanlığı, Samsunlu vatandaşları Ankara'da düzenlenecek olan Büyük Emekli Mitingine çağırdı. CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ, mitinge katılmak isteyenler için araç tahsis edeceklerini belirtti.

CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ, Parti İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. Başkan Özdağ açıklamasında, “Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşam’a mahkûm eden iktidara, “Bu büyük adaletsizliğe son verin” demek için meydanlardayız. 5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken, ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. “Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için, arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız.” dedi.

“YOKSULLUK LÜKS HALİNE GELDİ”
Özdağ, 2024 yılının ‘Emekliler Yılı’ ilan edilmesinin manidar olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “Bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgâhlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler. Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, ‘Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı’nı hayata geçirmekle övünmüştü.”

a087d6d2-dbc2-47ac-bae1-397f54f5ecab.jpeg

“EMEKLİLER SOSYAL ÖLÜME TERK EDİLDİ”
Türkiye’deki emeklilerle Avrupa’da yaşayan emeklilerin hayat standartları arasındaki uçuruma dikkat çeken Başkan Özdağ, “Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde. Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor. Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda, enerji, barınma, sağlık, tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir.” cümlelerini kaydetti.

“ANKARA’DA TOPLANACAĞIZ”
CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ açıklamasında Ankara’da düzenlenecek ‘Büyük Emekli Mitingi’ne katılma çağrısı yaparak, “Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz. Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “Kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan meydanına bekliyoruz. ‘Büyük Emekli Mitingi’ne katılmak isteyen emeklilerimizin, emekçilerimizin İlçe Başkanlıklarımıza ve İl Başkanlığına başvurmaları halinde talepleri mutlaka karşılanacak. İlçelerimizden kaldırılacak araçlarımızın hareket yeri ve saatleri katılımcılara ayrıca duyurulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.