Çarşamba'nın Hafızeleri belgelerini aldılar

Çarşamba'nın Hafızeleri belgelerini aldılar
Çarşamba İlçe Müftülüğü'nce Çarşamba Hasbahçe Yatılı Kız Kur'an Kursu İcazet programı düzenlendi. 12 Hafızeye törenle belgeleri verildi.

Çarşamba İlçe Müftülüğü'nce düzenlenen Çarşamba Hasbahçe Yatılı Kız Kur'an Kursu İcazet Programı, Çarşamba Cemil Şensoy Kültür Merkezi'nde yoğun katılımla gerçekleştirilirken, renkli görüntülere sahne oldu. Çarşamba Hasbahçe Yatılı Kız Kur'an Kursu'nda öğrenim gören 12 kız öğrenci,kursu başarıyla tamamlayarak hafize oldular ve icazet belgelerini, Çarşamba Cemil Şensoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen icazet programında aldılar.
Renkli geçen ve duygulu anlara sahne olan icazet programına; Diyanet İşleri Başkanlığı Din ve Aile işleri Dairesi Uzmanı Sedide Akbulut, Samsun İl Müftüsü Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, AK Parti Çarşamba İlçe Başkanı Av. Halit Doğan, Çarşamba İlçe Müftüsü Sıtkı Kaya, çok sayıda ilçe müftüsü, emekli müftüler, din görevlisi, daire müdürü, muhtarlar, öğretmenler ve vatandaşlar katıldılar.
Program, Kur'an Tilaveti ve ilahiler okunması ve akabinde sinevizyon gösterileriyle Hasbahçe Kız Kur'an kursu'nun çalışmaları anlatılırarak başladı ve Samsun İl Müftüsü Doç. Dr. Hayrettin Öztürk yaptığı konuşması ile tören başladı. Kur'an-ı Kerim'den örnekler vererek, hafızlığın önemine vurgu yapan Öztürk, Peygamberimizin hafızlara nasıl önem verdiğini dile getirdi ve bir kaç anısını anlatarak hafızları tebrik etti ve başarılar diledi. Tören de Diyanet İşleri Başkanlığı Din ve Aile İşleri Dairesi Uzmanı Sebide Akbulut da yaptığı konuşmasında ise, "Toplumda kadın alçaldıkça, o toplum da alçalır. Kadın yükseldikçe toplum da yükselir. Hasbahçe Kur'an Kursu'nda başarıyla eğitimlerini tamamlayarak icazet belgelerini alan, Kur'an-ı nakış nakış işleyen kızlarımızı tebrik ediyorum. Bizim için bir hafızın yetişmesi demek, bir ilim adamının yetişmesi demektir. Bir hafızımızın kaybedilmesi demek bir ilim adamının kaybedilmesi demektir. Hafızımız olsun, geleceğimiz var olsun demektir. Toplumumuz, kadınlarımızın başarılarıyla yükseliyor" diye konuştu.
Tören sonrasında Hasbahçe Kuran Kursu Hocalarından Azize Arslanbay ise yaptığı açıklamasında, "Bu gün gerçekten çok mutlu ve sevinçliyim. Bu günü ve bu anı çok uzun sünelerdir bekledik ama şükür rabbime bu günü gördük. İnşallah bu gün burada mutlu ve sevinçli olduğu gibi yarın da huzuru mahşerde hep birlikte bir arada Cenab-ı hak bizleri bir arada bulunmayı nasip etsin. Ben Hafızelerimden razıyım, Allah'ta onlardan razı olsun. Çarşamba'da ilk Hafızelerimiz yetiştirmek için 3-5 seneden bu yana emek veriyoruz burada bulunan veya bulunmayan tüm öğrencilerimle birlikte. Bu Hafızelerim ilk göz ağrılarımız ve daha sırada çok öğrencilerimiz var. İnşlallah onlarla da bu güzelliği yakalayacağız. Bizleri hepsi çok mutlu etti Allah onları da mutlu etsin. Çarşamba'da Hafızlık ve Hafızelik müessesine ilgi çok fazla. Bu anı bekleyen çok fazla sayıda öğrencilerimiz var. Bu ilk oldu inşallah gerisi de gelecek" şeklinde açıklamalarda bulundu.
Tören başarı belgesi almaya hak kazanan Hafızeler; Candan Avcı, Hülya Özbakır, Hanife Ceylan, Fatma Dolma, Emine Ak, Aysel Macit, Gülcihan Duran, Fatma Özaslan, Zeynep Hamurcu, Zehra Külcü, Şeyma Akyüz ve Yasemin Özkan belgelerini İl Müftüsü Yard. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, AK Parti İlçe Başkanı Halit Doğan, İlçe Müftüsü Sıtkı Kaya' dan aldılar. Hafızlere verilen plaketler ve Hafızelik berat belgeleri akabinde tören sona erdi.
Daha sonra Kur'an Kursunu başarıyla tamamlayan 12 kız öğrenci tacını takarken, icazet belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.
HABER-FOTO: EMİN İNAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.