Birleşmiş Milletler gibi okul

Birleşmiş Milletler gibi okul
MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'ndeki bir kolejin 525 öğrencisinden 98'i, 22 farklı ülkeye mensup. Birleşmiş milletleri andıran okulun müdürü Zeynep Erdem, farklı kültürlerin kaynaşmasının öğrencilerin performanslarına olumlu katkı sağladığını söyledi.

Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından 3 Ekim 1998 tarihinde Ortakent-Yahşi Mahallesi'nde açılan Özel Marmara Koleji, Birleşmiş Milletleri andırıyor. Anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise bölümlerinde toplam 525 öğrencisi bulunan okulda; ABD, Avustralya, Güney Afrika, İskoçya ve Pakistan gibi 22 ülkeden 98 öğrenci eğitim görüyor. Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin yanı sıra okuldaki öğretmenlerden beşi de yabancı. Farklı kültürlerin kaynaşmasının öğrencilerin performanslarına olumlu katkı sağladığını dile getirildi.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Annesi Türk babası Amerikalı lise son sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Melissa Simpson, "Yedi yaşından beri Türkiye'deyim. Türk okullarında okuyorum. Burada birçok farklı ülkeden ve kültürlerden gelen öğrenci arkadaşlarımızla kısa zamanda kaynaşıyoruz. ABD'de olsam bu kadar kaliteli bir eğitimi alabileceğimi sanmıyorum. Farkı ülkelerden öğrencisi olan okulda eğitim görmekten memnunum" dedi. Annesi İskoç babası Türk 16 yaşındaki Arın Esentepe, "Yabancı arkadaşlarımızın çoğunlukta olduğu sınıflarda ortak dil İngilizce'yi kullanıyoruz. Bu da eğitimimize olumlu şekilde yansıyor. 10'uncu sınıftayım ve makine mühendisi olmak istiyorum. Aldığım eğitimden çok memnunum" diye konuştu. Türkiye'de yaklaşık 20 yıldır İngilizce öğretmenliği yapan 41 yaşındaki İngiliz Diane Oğuzata, "Türkçe'yi de çok iyi öğrendim. Bu süreçte görev yaptığım özel okullarda ne kadar çok yabancı öğrenci olursa etkisinin o kadar olumlu olduğunu gördüm. Buradaki kolejde verilen eğitim AB standartlarında ve hatta üzerinde bu nedenle Bodrum'a dışarıdan gelerek yerleşen yabancı çocukların tercih ettiği okul oluyor" dedi.

PERFORMANSLARI ARTIYORMUŞ

Okulun şu ana kadar farklı ülkeden bine yakın yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Okul Müdürü Zeynep Erdem, "Farklı kültürlerden farklı ülkelerden gelen öğrencilerin kaynaşarak birlikte eğitim görmeleri performanslarına da olumlu katkıda bulunuyor. Biz onlara bir yandan Türkçe öğretmeye çalışırken onlar da bizlere ve arkadaşlarına ülkelerinin dillerini öğretiyor. Okulumuz Birleşmiş Milletler gibi. Yabancı çocuklarımızla birlikte çok zengin ve renkli bir eğitim yuvası oldu" diye konuştu. (DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.