BEŞİR ATALAY: KILIÇDAROĞLU İNANDIRICI DEĞİL

BEŞİR ATALAY: KILIÇDAROĞLU İNANDIRICI DEĞİL
SAMSUN'da bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "CHP'yi karıştırmak için MİT harekete geçti" açıklamalarının içinin boş olduğunu belirterek..

"Eğer bunda ciddiler ise, bunun üzerine gitsinler. Biraz veri versinler kamuoyu bilsin. Genel ifadelerle, cümlelerle bunlar doğrusu yeterince inandırıcı olmuyor" dedi.

Bugün AK Parti İlkadım İlçe Kongresi'ne katılmak üzere Samsun'a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, sevgi kafede kahvaltı yaptı. Atalay'a Vali İbrahim Şahin, Ak Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, partililer de eşlik etti. Kahvaltı sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beşir Atalay, Öcalan'a sekreterya konusuyla ilgili olarak, "Bırakın bu şeyleri, onları hükümet konuşsun" diyerek cevaplandırdı.

Bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "CHP'yi karıştırmak için MİT harekete geçti" açıklamalarını sorması üzerine Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay şöyle yanıtladı :

"Kılıçdaroğlu öyle bir açıklama yaptı ama bu genel ifadelerin dışında hiç özel bir cümlesi yok. Yani hangi gerekçeye dayandırıyor. Ellerinde hangi veri var. Öyle bir kanaate nasıl vardılar. O tür bilgiler olmalı ki biz de bilmeliyiz. Kamuoyuna yaptığı açıklamada sadeece genel bir ifade; 'MİT, CHP ile ilgili bir çalışma yapıyor.' Kılıçdaroğlu'nun genel başkan olarak şöyle bir özelliği var. Genel başkan olmadan da o tür dosyalar önüne geliyordu. Hiç olgunlaşmamış, içi boş bazen. Dosyalar önüne geliyor. O bunu çok ciddiye alıyor, büyük açıklamalar yapıyor. Ama sonra kof çıkıyor. Yani o kadar çok örneği var ki bunun. Yine öyle bir dosya veya bilgi, birileri önüne bir şeyler getirdi zannediyorum. O da fazla inceleme yapmadan kamuoyunda bunun bir karşılığı olacağını düşünerek böyle bir açıklama da bulundu. Eğer bunda ciddiler ise, bu çok ciddi bir suçlamadır. Bunun üzerine gitsinler. Biraz veri versinler, kamuoyu bilsin. Genel ifadelerle, cümlelerle bunlar doğrusu yeterince inandırıcı olmuyor. Benim için şuanda hiçbir inandırıcılığı yok. Bunu ifade edebilirim."

Çözüm süreciyle ilgili bir soru üzerine Beşir Atalay, "Bunları hükümete soracaksınız. Şu an bakan değilim o işleri yürüten de değilim. Hükümet bir açıklama yaptıktan sonra biz ancak o teyit anlamında açıklama yaparız" diye konuştu.
ATALAY: SEÇİMLER ERKENE ALINMAYACAK

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, partisinin İlkadım İlçe Kongresi'ne katıldı. Yıldıray Çınar Kültür Merkezi'nde yapılan kongrede konuşan Atalay, "Bazen şöyle şeyler konuşuluyor. Seçim erkene mi alınacak, öyle bir ihtimal var mı ? Öyle bir ihtimal yok. Biz Ak Parti olarak daima seçimlerin zamanında yapılmasını tercih ettik. Bir iki zaruret dışında birisi 2007'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin krize girmesidir, mecburen erken seçim yapmış olduk. Ama biz genelde seçimleri zamanında yaparız. Biz diğer partiler gibi değiliz. Türkiye'nin her ilçesinde varız. Bizim teşkilatımızın olmadığı bir ilçe yok. Bunu belki çok tekrar ediliyor, tekrar edin. Biz Türkiye partisiyiz. Biz ülkemizin her kilometresinde varız. Her ilinde her ilçesinde varız. Diğer partilere bakın kiminin bölgesi vardır, kiminin etnik grubu vardır ve onlar belli bölgelerin belli kesimin partisidir. Ak Parti'nin temel özelliği biz Türkiye'nin partisiyiz, biz her kesimin partisiyiz" dedi.

Ak Parti'nin temel iki ekseni olduğunu ifade eden Beşir Atalay, "Demokrasi ve adalet. Biz bu 12 yılda bu iki alanda da çok büyük gelişmeler sarfettik. Bunlara demokratikleşme alanında çok örnekler verilebilir. Türkiye'de demokrasinin millet iradesenin seçilmiş meclisin ve hükümetin üzerindeki vesayet mekanizmalarını kapadık. En önemlisi budur. Demokrasi için en önemlisi milletin iradesi hedefine ulaşıyor mu ulaşmıyor mu? Millet seçiyordu meclis toplanıyordu hükümet kuruyordu. Ama birileri geri planda kontrol edip, uyarıcı, hizaya getirici rol oynuyordu. Milletin iradesi havada kalıyordu. Ak Parti bu dönemi sona erdirdi. Gerçek demokrasiyi bu manada ülkeye biz getirdik, bunu rahatlıkla söyleyebilirim" diye konuştu.

Genel seçime çok iyi hazırlanacaklarını ifade Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, "2023 hedeflerimiz için bu seçim önemli. Bu anayasa rafa kalkmadıkça, yeni anayasa yapılmadıkca Türkiye'de ileri demokrasiyi kuramazsınız. Bunu biliyoruz. İçinde pek çok değişiklik yaptık ama hala anayasanın omurgası duruyor. Ve bir ihtilal yönetiminin yaptığı anayasadır. 2015 seçimi sonrasi bizim için en önemli ajanda bu yeni anayasadır. İnşallah milletimiz bize o imkanı verir. Ama biz bunun için çok çalışacağız" dedi.
(DHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.