Bakan Yerlikaya'dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin açıklama

Bakan Yerlikaya'dan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin açıklama
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Taksim Meydanı, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında belirlenen ve ilan edilen, yer ve güzergahlar arasında değildir." dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, basın mensuplarıyla bir araya geldiği İçişleri Bakanlığı GAMER Salonu'nda, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin açıklama yaptı.

12 Eylül 1980 darbesi sonrasında 1 Mayıs kutlamalarının yasaklandığını anımsatan Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde 1 Mayıs'ın, 2008'de "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanmaya başlandığını, 2009'da da resmi tatil olarak ilan edildiğini belirtti.

Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Emek bizim inancımızda ve kültürümüzde, müstesna bir kıymete ve öneme sahiptir. Bu hassasiyetle işçi hakkının korunmasına her zaman öncelik verdik, bu hakkın istismar edilmesine, örselenmesine hiçbir zaman müsaade etmedik." sözünü hatırlattı.

Toplantıların ve gösteri yürüyüşünün, demokratik bir hak olduğunu ve bu hakkın, anayasa tarafından güvence altına alındığını aktaran Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Ancak burada çok önemli bir hassasiyet var. O da demokratik hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin, toplumumuzun huzurunu, güvenliğini ve kamu düzenini aksatmamasıdır, başkalarının hak ve özgürlüklerini engellememesidir. Anayasamızın 34. maddesiyle, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesi de işte bu hassasiyetlere yer vermiştir. Bu yıla gelirsek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle, şimdiye dek 55 ilimizde 103 ayrı etkinlik müracaatı yapılmıştır. Bunların tamamına izin verilmiştir."

Dünyanın 15. büyük metropolü ve nüfusu 131 ülkeden daha fazla olan kentin geçen yıl yaklaşık 17,5 milyon turist ağırladığını dile getiren Yerlikaya, İstanbul'un eğitimin, kültürün, sanatın, ticaretin ve üretimin merkezi olduğunu ifade etti.

Önceliklerinin bu şehrin huzuru, güvenliği ve kamu düzeni olduğunu belirten Yerlikaya, "Bildiğiniz üzere İstanbul genelinde, toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahı, Valiliğimizce her yıl ocak ayında tespit ve ilan edilmektedir. Bu yıl İstanbul'da 40 ayrı yer ve güzergah ilan edilmiştir. Tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.