Bafra Tarımı'nı incelediler

Bafra Tarımı'nı incelediler
Sakarya'nın Kaynarca ilçesinden heyet Samsun'un Bafra ilçesinde iyi tarım uygulamaları ve sebze üreticiliği hakkında geniş bir araştırma yaptı.

Bafra Öğretmenevi'nde yapılan istişareden sonra Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin, Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özerdem ve Kaynarca Ziraat Odası Başkanı Cevdet Ünal, Kaynarca İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Ulvi Özerdem ve Muhtarlar Derneği Başkanı Memduh Özdemir ile birlikte Bafra Ovası'nın önemi ve tarımı hakkında Bafralı ilgililerden geniş bilgi aldı.
Tarım arazilerinde bir gezinti yapan heyete Bafra İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl ve Bafra Sebze Üreticileri Birliği yetkilileri tarafından misafir heyete kışlık sebzeler hakkında bilgiler aktarıldı.
Bafra İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dursun, “Bafra Ovamızda kışlık lahana, kırmızı lahana, beyaz lahana, karnabahar, brokoli gibi ürünleri yetiştiriyoruz. Bu üretimimiz Türkiye üretiminin aşağı yukarı yüzde 25'ine denk geliyor. Bu ürünleri ikinci ürün olarak yetiştiriyoruz. Ovamızda iki ürünü aynı yıl içerisinde alma şansına sahibiz” dedi. Heyet daha sonra Bafra Hali'nde de incelemelerde bulundu. Sebze fiyatlarını not aldı.
Sakarya Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin ise,'' Biz Kaynarca'da Sebze Üreticiler Birliği kurma çalışması için buradayız. Burada güzel bir örnek olduğunu öğrendik. Heyet eşliğinde Bafra'yı ziyaret ettik. Çok güzel örnekler gördük. Özellikle Bafra'nın Türk tarımında özellikle sebzecilik alanında önemli yeri olduğunu duyuyorduk ama gördük bu da bize gurur verdi. Burada çiftçilerimiz bilinçli bir tarım yapıyorlar. Özellikle iyi tarım konusunda örnek bir ilçemiz. Bu da bize ümit verdi, mutluluk verdi. Biz Bafra'nın çiftçisinin, sivil toplum örgütlerinin tecrübesiyle de kendi ilçemizde çiftçimize destek vermek için geldik. Bundan da faydalanacağımızı ümit ediyorum.'' diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özer ise, "Bafra gezimiz çok yararlı oldu. Bizde yalnızca lahana var. Burayı gördükten sonra ben çok sevindim. Özellikle Türk tarımı açısından Bafra çok gelişmiş. Burada bize gösterilen alakadan dolayı da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Heyetle birlikte gezerek onlara eşlik eden Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl de, “Bölgemizi misafirlerimize gezdiriyoruz. Bölgelerinde sebze üreticileri birliği kurma girişimleri varmış. Kendilerini bilgilendiriyoruz, gezdiriyoruz. Biz örnek olduğumuz için Türkiye genelinde ilkleri yapıyoruz. 2007 yılında birliğimiz kurduk. Biz genel başkanımızın da desteğiyle il tarım, ilçe tarım, üniversitemiz ile koordineli olarak çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.
Sakarya Kaynarca heyeti Kuş Cenneti ve çeşitli ziyaretlerden sonra Bafra pidesini tattıktan sonra ilçeden ayrıldı. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.