Astım, 450 binden fazla kişinin ölümüne neden oluyor

Astım, 450 binden fazla kişinin ölümüne neden oluyor
Dünya genelinde en sık görülen bulaşıcı olmayan kronik solunum hastalıklarından astım nedeniyle her yıl 450 binden fazla kişi hayatını kaybediyor.

Her yıl mayıs ayının ilk salı günü, farkındalığı artırmak amacıyla "Dünya Astım Günü" adı altında Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türk Toraks Derneği, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve GARD (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases - Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel Birlik) Türkiye Programı işbirliğiyle bu yıl "Astımda Eğitim Güç Verir: Bilgi Anahtardır" temasıyla işleniyor.

Bu kapsamda, DSÖ verilerinden derlenen bilgilere göre, dünyada yaklaşık 350 milyon kişinin astım hastası olduğu ve her yıl 450 binden fazla astıma bağlı ölüm gerçekleştiği tahmin ediliyor. Astım kaynaklı ölümlerin önüne geçmede sağlık imkanlarına erişimin önemi ilk sıralarda yer alırken, hastalık nedeniyle en fazla can kaybı ise düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşiyor.

Astım, nüfusa oranla en çok ABD ve Avustralya ile bazı Batı Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde görülürken, bu hastalığa bağlı ölümler ise en çok Myanmar, Kiribati, Laos, Sri Lanka, Yeni Gine, Mali ve Lesotho gibi ülkelerde kayda geçiyor.

Türkiye'de de 2017 yılında gerçekleştirilen "Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması: Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Risk Faktörleri Prevalansı" çalışmasında 15 yaş ve üzeri yetişkinlerin yüzde 6,9'unun şimdiye kadar bir doktor tarafından astım tanısı aldığı ortaya konmuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.