Aşk-ı Nebi sergisi Washington Büyükelçiliği’nde açıldı

Aşk-ı Nebi sergisi Washington Büyükelçiliği’nde açıldı
İslam Kültür ve Sanat Platformu (İKSP) tarafından düzenlenen “Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” sergisi Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde halkın beğenisine sunuldu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Yıldız Holding'in sponsor olduğu serginin açılışı dolayısıyla Washington Büyükelçiliği'nde bir program düzenlendi. Programın ardından basın mensuplarına sergi hakkında kısa bir konuşma yapan Washington Büyükleçisi Serdar Kılıç, böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Geniş bir katılımla serginin amacına ulaşacağını umut ettiklerini belirten Kılıç, "Özellikle başta Ortadoğu olmak üzere çeşitli bölgelerde İslam dininin ve onun temsil ettiği değerlerin istismar edildiği bu ortamda, bu sergi vasıtasıyla hem Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerinin hem de Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin ve onların ne anlama geldiğinin, neyi temsil ettiğinin, İslam dininin hattı zatında ne olduğunun anlatılabilmesi açısından bu serginin çok zamanlı olduğunu ve çok yararlı olduğunu düşünüyorum." dedi.

Büyükelçilik olarak 3 hafta içerisinde "Güvenli Liman Türkiye" adlı yeni bir sergi açmaya hazırlandıklarını dile getiren Kılıç, Türkiye'nin Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmak konusunda gösterdiği fedakarlığın yeteri kadar idrak edilemediğini belirtti. Kılıç “O sergi bu amaca hizmet edeceğine inanıyorum. Çünkü Türkiye'nin bu alandaki fedakarlığı Amerikan basınında maalesef yeterince yer bulmuyor.” ifadelerini kullandı.

“Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443. Yılında Hz. Peygamber” sergisinde Hat ve kaligrafi ustalarının Kur'an ayetleri, Hadis-i Şerif ve Hilye-i Şerif sayfalarının nakşedildiği 20 den fazla eser yer alıyor. Sergi 21 kasıma kadar ziyaretçilere açık tutulacak. CİHAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.