Ankara Üniversitesi’nden aşı ihracatına destek

Ankara Üniversitesi’nden aşı ihracatına destek
Ankara Üniversitesi, Türk İlaç ve Serum Sanayi ile Ar-Ge ve işbirliği protokolü imzaladı. Türkiye için kritik öneme sahip protokol kapsamında Hepatit B, difteri, tetanos, kızamık ve BCG gibi ithal edilen çok sayıda farklı aşıda yerli üretime geçilecek.

Difteri ve tetanos 8, Hepatit B ise 11 farklı ülkeye ihraç edilecek.

Eczacılık Fakültesi ile Türk İlaç ve Serum Sanayi, aşıların araştırılması, geliştirilmesi ve üretilmesi için bir araya geldi. Rektörlükte gerçekleşen törende, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Türk İlaç ve Serum Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Berat Battal, bu anlamda önemli bir işbirliği protokolüne imza attı. Protokol ile aşıda klinik öncesi ve klinik çalışmalarından ürüne ulaşılmasına kadar, tüm süreçlerde işbirliği yapılacak.

AKADEMİK DESTEĞE İHTİYAÇ

Törende konuşan Türk İlaç ve Serum Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Berat Battal, son beş yıldır aşı sektörüne hizmet verdiklerini, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu ile birlikte aşı tedariki ve zinciri konusunda çalıştıklarını belirtti. Battal, yaptıkları yatırımlar konusunda öğretim üyelerinin desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

REKTÖR: TÜRKİYE'YE KATMA DEĞER

Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş ise ülkenin, sağlık sektöründe yaklaşık yüzde 80 ürünü ithal ettiğini ve bunun karşılığında yurt dışına büyük paralar ödendiğini vurguladı. Rektör Erkan İbiş, “Oysa bunlardan ne kadarını biz üretebilirsek, hem madde hem de işgücü bağlamında ülkemize o kadar katma değer yaratacağız.” dedi.

Ankara Üniversitesi'nin özel sektörle işbirliği yaptığı alanlar içinde enerji, su, gıda, sağlık ve sağlık ürünleri bulunduğunu anlatan Rektör Erkan İbiş, “Sorunlarda sadece üniversitelerin, özel sektörün, kamu kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının sorumluluğu yoktur. Burada topyekûn, kamu kuruluşları, üniversiteler, özel kuruluşlar ve firmalar hepsi birlikte hareket etmek durumundadırlar.” diye konuştu. Türkiye'de aşı üretilmesi ve hazırlanmasıyla ilgili önemli teşvikler verildiğini hatırlatan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Maksut Coşkun da “Fakültemizin üstün taraflarıyla, ilaç sanayimizin üstün taraflarını bir araya getirerek çok başarılı olacağını düşündüğümüz çalışmalar içine girdik.” ifadesini kullandı.

LABORATUVAR KURULACAK

Protokol kapsamında, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde aşı araştırma-geliştirme laboratuvarı kurularak yapılan çalışmalar ulusal ve uluslararası ortamlarda tanıtılacak. Bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlenecek. Eczacılık öğrencileri, aşı araştırma ve geliştirme alanında sahada staj yapabilecek. Türkiye için kritik öneme sahip protokol ile Hepatit B, difteri, tetanos, kızamık ve BCG gibi ithal edilen çok sayıda farklı aşıda yerli üretime geçilecek. Difteri ve tetanos 8 ülkeye, Hepatit B ise 11 farklı ülkeye ihraç edilecek. Ayrıca ,Ankara Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi de faaliyetlerde etkin rol oynayacak. Cihan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.