"Anemiye yol açıyor"

"Anemiye yol açıyor"
VM Medical Park Samsun Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm. Dr. Önder Özüm Polat, eritrosit (RBC) yüksekliği ve düşüklüğü hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kandaki eritrosit (kırmızı kan hücreleri) düşüklüğünün, geçerli referans aralığının altında bulunan hemoglobin ve hemetokrit değerinin anemi olarak adlandırıldığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Özüm Polat, “Hemoglobin değerinin erişkin erkekte 14 gram, erişkin kadında 12 gramın altında olması anemi olarak tanımlanır” dedi.

Kırmızı kan hücresi olarak bilinen eritrositin vücuttaki birinci fonksiyonunun gaz değişimi olduğunu belirten Uzm. Dr. Polat, “Eritrositler oksijeni akciğerden dokulara taşır ve dokudan da karbondioksit dışarı atılacağı akciğere getirirler. Eritrositler birkaç organel içeren çekirdeksiz hücrelerdir; sitoplazmalarının büyük bir kısmını oksijen taşınmasında rol oynayan demir içerikli hemoglobin adı verilen molekül oluşturur” diye konuştu.

Kırmızı kan hücrelerindeki artış Hemoglobinin normal sınırının üzerinde bulunmasına “eritrositoz” veya “polistemi” adı verildiğini dile getiren Uzm. Dr. Polat, “Eritrositoz hacim başına düşen eritrosit sayısında ve hemoglobinde artış olarak tanımlanır. Kırmızı küre kütlesinde görülen mutlak artış ise polisitemi veya diğer adıyla mutlak eritrositoz şeklinde adlandırılır. Polistemi aynı zamanda eritrosit üretiminde bir artma olduğunu işaret eder” dedi.

Polistemi nedenleri ve risk faktörleri
Uzm. Dr. Polat, “Polistemi, hipoksemi yaratan başka hastalıklara sekander olarak gelişebileceği gibi (sekander polistemi) kanser veya renal hastalığa bağlı yüksek miktarlarda eritropoetin salgılanmasıyla veya tamamen otonom neoplastik bir hastalık (polistemi vera) olarak ortaya çıkabilir. Polistemi vera diğer adıyla polistemi, (rubra vera) krantik myeloproliferatif hastalıklar grubundan bir bozukluktur” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.