'Afife' kapalı gişe temsillerle sezona başladı

'Afife' kapalı gişe temsillerle sezona başladı
Türk kadınlarının tiyatro sahnesine çıkmasının yasak olduğu cumhuriyet öncesi yıllarda tüm toplumsal baskılara rağmen tiyatro sahnesine çıkan ilk Türk kadını Afife Jale’nin hayatını anlatan “Afife”, her iki temsilde de kapalı gişe oynadı.

Libretto ve koreografisi Beyhan Murphy’e, müziği Turgay Erdener’e ait olan modern bale ve dans drama yapıtı “Afife”, 4 ve 6 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşen temsilleriyle perdelerini 2023-2024 sanat sezonuna açtı.

img-3653.jpg

Kıvanç Tepe’nin orkestra ve koro şefi olarak yer aldığı eserde Afife rolünü Ilgaz Erdağ canlandırırken Altın Afife rolünde Buse Cengiz, Kırmızı Afife rolünde Nazmiye Khozashvilli, Mor Afife rolünde Merve Gürer, Gümüş Afife rolünde Aslı ÇİLEK “Afife” nin renklerine hayat verdiler. 3 Gölge rolünde H.Buğra AYDEMİR, Mert ÖZTEKİN ve M.K. Onur TUNAY seyirciyi selamladığı eserde Afife’nin kuzeni Ziya rolünde Orçun Ünal, Nazır Mehmet Ali rolünde Yunus Emre Örgüt, Doktor Suat rolünde Erkin İnan ve Afife’nin eşi Selahattin Pınar rolünde David Khozashvili yer alıyor. Afife’nin annesi Methiye rolünde Arzu Kaya, aktris Elisa Binemeciyen rolünde ise Damla Oktay seyirciyle buluştu.
Samsun Devlet Opera ve Balesi orkestrasının ve kadın korosunun yer aldığı eserin dekor tasarımı Adnan Öngün’e, kostüm tasarımı ise Bahar Korçan’a ait. Eserin ışık tasarımında Beyhan Murphy ve Oğuz Murat Yılmaz’ın ortak imzası var.

img-4384.jpg

“Afife”nin konuk eser sorumlusu ve koreograf yardımcısı Demet Gökçelik, konuk solist repetitörü Arkın Zirek, konuk repetitörü ise Deniz Keskin. Eserin Samsun DOB Bale Topluluğu repetitörleri ise Orkun Baydoğan ve Ilgaz Erdağ. Eylül Benek Kuru’nun başkemancı olarak görev yaptığı ve 2 perde olarak sahnelenen “Afife”nin 30 Kasım 2023 tarihinde saat 20.00’de ve 02 Aralık 2023 tarihinde saat 15.00’de Aydın Gün Salonu’nda gerçekleşecek temsiller için biletler biletinial internet sitesinden ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden alınabilir.

afife-samsun-dob-202310251437244f6eee2a075341b190b73dd0e35214f7.jpeg

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.