7.Genel Kurul Toplantısı yapıldı

7.Genel Kurul Toplantısı yapıldı
Türk Dünyası Ulusal Bilimler Akademileri Birliği 7. Genel Kurul Toplantısı, başkent Ankara'da yapıldı.

Toplantıya Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Tataristan Bilim Akademisi Başkan Yardımcısı Aynur Temirhanov, Türk dünyasının ulusal akademi başkanları, üniversite rektörleri ve diplomatik misyon temsilcileri katıldı. Mustafayev, açılış konuşmasında, toplantının önemli fırsatlar sunduğunu söyledi.

Toplantının verimli olacağına inandığını vurgulayan Mustafayev, Türk ülkelerinin bilimsel anlamda büyümeye ve gelişmeye devam ettiğinin altını çizdi. Mustafayev, iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma, sağlık krizleri ve teknolojik gelişmeler gibi alanlarda çalışılması gerektiğini belirterek, bu konuları yüzleşilmesi gereken sınamalar olarak nitelendirdi. TDT devlet başkanlarının 3 Kasım 2023'te Astana'da düzenlenen "10. Zirve"de Birliğin kararlarına destek verdiğini vurgulayan Mustafayev, Türk Akademisi olarak bilim camiasına katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Mustafeyev, daha somut ve proje temelli işbirliğine doğru ilerleme yönündeki kararlarının kırılma noktası olduğunu belirterek, bu kararların somut sonuçlara yönelik kolektif arzuyu ifade ettiğini anlattı. Toplantının formatı ve şu ana kadar yaptıkları projelerle ilgili bilgilendirmede bulunan Mustafayev, katılımcılara teşekkür etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.