4 gün okul 3 gün tatil

4 gün okul 3 gün tatil
İSTANBUL'da Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde okuyan 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencileri haftaiçi okula 5 yerine 4 gün gidiyor.

Derslik yetersizliği nedeniyle günde 8 saat yerine 10 saat ders yapıyorlar.Sefaköy'deki lisenin 9'uncu sınıflarına bu yıl 400 yerine 600 öğrenci yerleştirilmesi üzerine toplam mevcudu 1100 olan okulda derslik sorunu yaşanmaya başladı. 50'nin üzerinde öğretmenin görev yaptığı okulun 20 dersliği var. Ortalama 40 kişilik sınıflarla 36 şube verilince okul yönetimi çareyi 9, 10 ve 11'inci sınıfların günlük ders saatlerini arttırıp, hafta içi 4 gün eğitim yapmakta buldu. Böylece öğrencilerin haftasonu tatiline hafta içi 1 gün de eklenmiş oldu. 12'nci sınıf öğrencilerinde ise sorun yok, çünkü haftada 3 gün staja, 2 gün de okula gidiyorlar. Ancak diğer sınıflarda okul idaresince hazırlanan ders programına göre derslerin 08.30-16.45 saatleri arasında yapılması gerekirken, öğretmenler sabah 08.00'de derse başlayıp, 17.35'e kadar devam ediyor. Teneffüsler 10 dakika, öğle yemeği arası ise 30 dakika oluyor. Günde 8 yerine 10-11 saat ders yapılıyor. Her gün 4 farklı sınıf haftaiçi 1 gün okula gitmiyor.

OKUL YÖNETİMİ: ÇARE YOK
Öğretmenler uygulamanın kendilerini etkilediğini ve ilk defa 10 saat derse girdiklerini belirterek uzun saatler ders yapmanın yorucu olduğunu anlattı. Öğrenciler de aynı düşüncede. Okul yetkileri ise velilere 'mecburiyet'ten böyle bir uygulama başlattıklarını belirterek, “Derslik yok. Elimizden bir şey gelmiyor. Bu yıl böyle devam edecek. Sabahçı-öğlenci olarak ikili eğitim yapsaydık çocuklar akşam saat 21.00'de okuldan çıkacaktı” diyor.

10 ders yapınca çok yoruluyoruz
Doğa Güler (9'uncu sınıf öğrencisi): Pazartesi günleri C şubesi olarak okula gelmiyoruz. Sınıf olmadığı için böyle bir uygulama başlatıldı. Bir günün tatil olması güzel ama 10 ders yapınca eve gittiğimde derslere bakmak istemiyorum. Uykum geliyor. Bu uygulama yerine günde, diğer okullardaki öğrenciler kadar ders programı olmalı.
Murat Dengiz (11'inci sınıf öğrencisi): Geçen yıl tam gün eğitim vardı. Günde 7 derse giriyor, 14.30'da okuldan çıkıyorduk. Bu yıl ise şube yetersizliği nedeniyle günde 10 ders yapıyoruz. Akşama kadar ders olması yorucu oluyor. Bizi olumsuz etkiliyor ama alıştık gibi. Pazartesi günleri okula gelmiyorum.
Mehmet Demirel (9'uncu sınıf öğrencisi): Cuma günü okula gelmiyoruz. Onun yerine haftaiçi diğer günler saat 17.00'ye doğru okuldan çıkıyoruz. Bazen yorucu oluyor. Fazla öğrenci olduğu için böyle olduğunu biliyorum. HÜRRİYET


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.