284 SAATLİK EĞİTİM ALACAKLAR

284 SAATLİK EĞİTİM ALACAKLAR
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Samsun Keşif Kampüsü’nde eğitim almak isteyen öğrenciler sınav heyecanı yaşadı.

Geleceğin teknolojilerini üretecek çocukların bilimle iç içe olup bilgiye dayalı sistemlerle eğitilmelerini hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Atakum ilçesi Emek Park’ta inşa ettiği Samsun Keşif Kampüsü Mayıs ayında hizmete açılacak. T3 Vakfı ile yapılan iş birliği kapsamında eğitim programları oluşturulan Samsun Keşif Kampüsü’nde eğitim almak isteyen ve yazılı sınavı geçen 9-11 yaş arası bin 172 öğrenci uygulamalı sınav heyecanı yaşadı. Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda 09:00-13:00 ve 14:00-16:00 saatleri arasında yapılan sınavlarda başarılı olan 650 öğrenci Samsun Keşif Kampüsü’nde eğitim alma hakkı kazanacak. Sınava giren öğrenciler, kendileri için hazırlanan proje tasarım masalarına oturdu. Ardından görevli öğretmenler tarafından yapacakları projeyi anlatan konu anlatım broşürleri dağıtıldı. Masalarına hazır halde konulan araç ve gereçleri kullanan öğrenciler, istenilen projeyi hazırladı. Öğrenciler uygulamalı sınavda birbirleriyle yarışırken, aileler ise sınavın bitmesini heyecanla bekledi. Sınav bitiminde ise 50 jüri üyesi, oluşturulan bölümlerde robot prototiplerini test edip değerlendirdi. Proje sınavını başarıyla tamamlayacak öğrenciler, 2 yıl süresince toplam 284 saatlik eğitim alacak. Eğitim çalışmaları için İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Üniversitesi’nin de destek verdiği Samsun Keşif Kampüsü’nde matematik, fizik, astronomi uzay ve havacılık, teknoloji, kimya ve insan bilim, doğa, kişisel gelişim, destekleyici eğitim, girişim, üretim ve dene yap atölyesi ile bunlara ait keşif alanları olacak. Ayrıca TEKNOFEST odası, öğretmenler odası, yönetici odası, halkla ilişkiler departmanı, satış alanı, danışma, kafeterya ve mescitler de yer alacak.

‘MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ’NİN EN FAZLA YAYILDIĞI İLLERDEN BİRİ OLACAK’
Sınavla ilgili bilgi veren ve süreci takip eden T3 Vakfı Genel Müdürü ve TEKNOFEST Genel Sekreteri Ömer Kökçam, “TEKNOFEST Karadeniz ile beraber ‘Mili Teknoloji Hamlesi’ seferberliği Samsun’da da başlamış oldu. Kalıcı izlerle beraber kurumlarımız, şehrimizde ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ alt yapısının oluşması için ciddi anlamda irade ortaya koydu. Keşif Kampüsü bir çocuk üniversitesi programı. 4. ve 5. sınıf öğrencilerimizi e-sınavla beraber birinci aşama sınavına almıştık. Bugün de uygulama sınavı gerçekleştirdik. Nihayetinde bu üniversiteyi kazanan çocuklarımız, hafta sonlarında 284 saat boyunca kişisel gelişimden teknolojiye, tarımdan girişime, müzikten sanata her alanda çok yetkin bir şekilde eğitim alma gayreti içerisinde olacaklar. Yereldeki tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Samsun’un Milli Teknoloji Hamlesi’nin en fazla yayıldığı, en fazla güç bulduğu şehirlerden bir tanesi olacağına inanıyoruz” dedi.

‘GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI YETİŞECEK’
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Keşif Kampüsü’nün Samsun için çok önemli bir eğitim yatırımı olduğuna dikkat çekti. Öğrencinin burada eğitim görmek için hevesle sınavlara girdiklerini söyleyen Başkan Demir, “Biz Keşif Kampüsünde geleceğin mucitlerini, bilim insanlarını yetiştireceğiz. Bu şehir her şeyin en güzeline layık. Çocuklarımıza ve gençlerimize eğitim noktasında her türlü imkanı sağlamak için büyük gayret içindeyiz” diye konuştu. Sınav süreçlerinin tamamlanmasının ardından Mayıs ayında eğitimlerin başlayacağını belirten Başkan Demir, çocuklara, gençlere yeni ufaklar açacak gelişimlerine katkı sağlayacak eğitim yatırımları kente kazandırmak için gayretle çalıştıklarını söyledi.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.