1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. YAZ MEVSİMİNDE TRAFİK TEDBİRLERİ NASIL OLACAK?
YAZ MEVSİMİNDE TRAFİK TEDBİRLERİ NASIL OLACAK?

YAZ MEVSİMİNDE TRAFİK TEDBİRLERİ NASIL OLACAK?

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen "Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri" konulu genelgede, kara yollarında 1 Haziran-1 Ekim tarihleri arasında uygulanacak trafik tedbirleri tek tek sıralandı.

A+A-

Genelgede, geçmiş yıllardan farklı olarak 1 Haziran-1 Ekim tarihleri arasında uygulanacak 2020 yılı yaz trafik tedbirlerinde, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılım hızını kontrol altında tutmaya yönelik trafik tedbirleri ile salgının yayılım hızının azalmasıyla birlikte normal hayata geçişe yönelik hareket tarzının bir bütün olarak ele alınması gerektiğine vurgu yapıldı. 

1290859-icisleri-bakanligi-ndan-yaz-mevsimi-trafik-tedbirleri-genelgesi-5ec10084b57b3.jpg

Denetimlerde sosyal mesafeye dikkat edilecek
Genelge kapsamında, sosyal izolasyona yönelik alınan tedbirler sonucu şehir içi ana güzergahlar ve şehirler arası kara yollarında seyreden araç sayısının azalmasının ortalama hız seviyesinin yükselmesine sebep olabileceği göz önünde bulundurularak, hız kontrolleri başta olmak üzere emniyet kemeri takma, cep telefonu kullanmama, yaya geçitlerinde yayalara yol verme, şerit kullanma, hatalı dönüşler gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir trafik denetimlerine ağırlık verilecek.  Şehir içi ve şehir dışı ulaşımda toplu taşıma araçları ve otobüslere getirilen yüzde 50 doluluk kriteri ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar titizlikle takip edilecek. Denetimlerde sürücü ve yolculara yönelik bilgilendirme ve uyarılar yapılırken sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek. 

Polis ve jandarma trafik birimlerinden karma ekipler oluşturulacak 
Ülke ve il genelinde polis ve jandarma trafik birimlerinin imkan ve kabiliyetleri özellikle şehirler arası yollarda zaman zaman belirli trafik denetim amaçlarına yönelik birleştirilecek.  Böylelikle sürücülerin sürekli, etkili ve yoğun şekilde denetlenmeleri konusunda gerektiğinde kurulacak ''karma ekipler'' aracılığıyla çok sayıda taşıt ve sürücünün denetlenmesi sağlanacak.  Trafik polis ekipleri ile jandarma trafik timlerinin birlikte yürüteceği eş zamanlı şehir içi, şehirler arası ve köy yollarındaki denetimlerin devamlılığı sağlanacak. 

icisleri-bakanligi-yaz-mevsimi-trafik-tedbirleri-genelgesini-81-ile-gonderdi.jpg

Trafik ekipleri kazaların yoğun olduğu güzergahlarda ''görünür'' olacak
Trafik ekiplerinin özellikle kazaların yoğun olduğu güzergahlarda ''algılanan yakalanma riski duygusu''nun geliştirilmesine yönelik olarak ''görünür'' olmaları sağlanacak.  Ayrıca bu amaçla hafta sonları idari birimlere ait resmi görev araçları, personeliyle birlikte önem arz eden noktalarda sabit ve seyir halinde görevlendirilecek.

Temmuz ve ağustos ayında denetimler artırılacak
Kovid-19 salgınının yayılım hızının azalması ile birlikte tatil sezonunda özel taşıtlarla yapılacak seyahatlerin süresi ve mesafesinin artacağı dikkate alınarak, özellikle temmuz ve ağustos aylarındaki olası kazaların en aza indirilmesine yönelik, tüm yolcu ve sürücülere yönelik trafik denetimleri artırılacak.  Denetimler ile trafik kontrol noktalarında sosyal mesafeye dikkat edilerek yüz yüze iletişim kurulacak, ''dikkat dağınıklığı veya uykusuzluk hali'' bulunan sürücülerin dinlendirilmesi sağlanacak.  Salgınının yayılım hızının kontrol altına alınması ile birlikte şehirler arası tarifeli yolcu taşımacılığının yanı sıra tarifesiz yolcu taşımacılığı (tur taşımacılığı) olarak tabir edilen ve bireysel veya sivil toplum örgütleri, dernekler, tur şirketleri tarafından organize edilen gezi, tur, sportif ve kültürel faaliyetlere yönelik taşımacılıkta önemli bir artış olabileceği dikkate alınarak, bu faaliyetleri yürüten araçlara yönelik ''etkin, yoğun ve sürekli'' trafik denetimleri planlanarak uygulanacak.

173761.jpg

Şöförler 05.00-07.00 saatleri arasında araç dışına davet edilecek 
Ülke genelinde yolcu otobüslerinin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının yoğun olarak 02.00-08.00 saatleri arasında meydana geldiğinin hatırlatıldığı genelgede, uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybına ek olarak günün ilk ışıklarının sürücüler üzerinde yarattığı rehavetin kaza riskini daha fazla artırdığı vurgulandı. Bu nedenle özellikle 05.00-07.00 saatleri arasında şoförler araç dışına davet edilerek, gerekli kontroller ve bilgilendirmeler yapılacak. 

Emniyet kemeri denetimlerine özel önem verilecek
Emniyet kemeri kullanımı ile ilgili denetimlere özel önem verilmesi istenilen genelgeye göre, emniyet kemeri kullanılmasının trafik kazalarındaki hayati önemine ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla ''Bu Yolda Hep Birlikteyiz'' kampanyası kapsamında, eğitim ve denetim faaliyetleri bir arada yürütülecek. Otogarlarda, otobüs şoförleri ve yolcular, emniyet kemeri kullanımı konusunda bilgilendirilecek. 

0x0-son-dakika-haberi-icisleri-bakanligindan-trafik-tedbirleri-genelgesi-corona-virus-tedbirleri-tek-tek-siralandi-1589708337487.jpg

Yaya kazaları analiz edilecek
Genelgede, 2019 yılında ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 18'inin yayaya çarpma şeklinde gerçekleştiği, hastane ölümleri dahil toplam ölümlerin ise yüzde 23,2'sinin yaya olduğuna dikkati çekildi.  Bu nedenle, bu kazaların yer, gün, saat, hava ve yol koşulları, oluş şekilleri ile yaya ve sürücü kusurlarının analiz edilmesi, kaza noktalarında gerekli revizyon ve güvenlik artırıcı önlemlerin uygulanması sağlanacak.  Bu noktalardaki taşıt/yaya çarpışmaları sonlanıncaya kadar söz konusu kazalar, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Trafik Komisyonunca gündeme alınacak ve uzman kişilerden oluşan çalışma grupları kurularak öneriler raporlaştırılacak. 

Tüm ışıksız yaya ve okul geçitlerine ''önce yaya'' görseli çizilecek
Genelgede, 2019 yılının ''Yaya Öncelikli Trafik Yılı'' ilan edildiği, sürücülerin ışıksız yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak dikkatlerinin daha üst düzeye çıkarıldığı, yavaşlamaları ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla kara yolu üzerine yaya önceliğine vurgu yapan ''önce yaya'' görseli çizildiği hatırlatıldı. Bu kapsamda söz konusu görsellerin araçların yaklaşım yönünde, tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine çizileceği belirtilen genelgede, görünürlüğü azalan işaretlemelerin ise yenileneceği kaydedildi.  Genelgeye göre, sürücülere ve yayalara konunun sürekli ve ısrarla takip edildiğini göstermek amacıyla 2020 yılında da yaya önceliği/güvenliği kapsamındaki çalışmalar aynı kararlılıkla devam ettirilecek.  Bu amaçla tüm illerde yaya önceliği/güvenliğiyle ilgili üst düzeyde bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.