1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "VATANDAŞ, İSTEDİĞİ YERE YARDIM YAPABİLMELİ"
"VATANDAŞ, İSTEDİĞİ YERE YARDIM YAPABİLMELİ"

"VATANDAŞ, İSTEDİĞİ YERE YARDIM YAPABİLMELİ"

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Vatandaş, hukuki bir engel teşkil etmediği sürece istediği STK'ya ya da kamu kuruluşuna yardım yapabilmelidir" dedi.

A+A-

Türkiye'de son dönemlerinin en üzücü meselelerinden birinin de vakıf kavramının gönüllerdeki ve zihinlerdeki o yüce makamını yitirmeye başlaması olduğunu kaydeden Yaşar, ülkede yaşanan yardım krizi ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı:

"NE GÜNLERDEN NE GÜNLERE GELDİK!"
"İnsanoğlunun, manevi kararla, maddi varlığını toplum yararına bağışlaması geleneği oldukça eskidir. Bu bağışlama geleneği, en özel anlamını ise Müslüman Türk milletinin ellerinde bulmuştur.Vakıf medreselerinde eğitimin, yemenin, içmenin, yatmanın bedelsiz olduğu, vakıf kervansaraylarında insan ayırt etmeden hizmet verildiği; Selçuklu vakıfları, Osmanlı vakıfları tarafından sosyal olarak fakirlere, yaşlılara, engelli ve hastalara, hapiste olanlara yardım edildiği dönemlerden bugünlere geldik.

"MANEVİYATIMIZ ZARAR GÖRMÜŞTÜR"
Bugün vakıf deyince akla, vergiden kaçınmak suretiyle kâr elde etme, yatırım yaparken belli zahmetlerden muaf kılınma, kaz gelecek yerden tavuk esirgememe gibi konular gelmektedir. Bu ve benzeri hadiseler sonucunda manevi savunma hatlarımızın birer birer yıkılması canımızı acıtan hadiselerdir.

"TORBA YASALARLA İÇİ BOŞALTILDI"
Torba kanunların içine tek tek konulan kanunlarla kadim vakıf anlayışının ve işi yürüten kurum olan Vakıflar Genel Müdürlüğünün fonksiyonlarını da bir bir kaybettiğini müşahede etmiş oluyoruz. 
Dost ve ahbaplarınız tarafından kurulan, yönetilen vakıfların koşar adım öne çıkmasından anlıyoruz ki bu kanun değişiklikleri bir kayırmacılık hesabı sonucuymuş.Bunların isimlerini tek tek saymaya gerek yok. 'Bendensin, değilsin' anlayışlıyla, bu vakıflarla kurulan temaslar üzerinden veriliyor, kendilerine hizmet edecek adam devşiriyor ve de yetiştiriyor. Yardım ettikleri topluma yararlı kritik hamleler yaptıklarına dair bir haber de görmedik hiç.

"KIZILAY, PARAVAN YAPILDI"
Özellikle bugün Kızılay Başkanı "Kan stoklarımız azaldı." diyor. Bu, olağan bir durum değildir. Emin olun Kızılay’a kan bağışındaki azalma, bu güzide kuruluşun vergi kaçırma veyahut da vergiden kaçınma yol ve yöntemlerinin paravan mantığıyla kullanılmış olmasıyla doğrudan bağlantılıdır. İnsanların güveni zedelendi.

"BENDENSİN, DEĞİLSİN DEMEK BU ÜLKEYE ZARAR VERİR"
Evet, geldiğimiz bugün de ne olduysa, ne değiştiyse yapılan yardımlar hukuksuz bir biçimde engelleniyor, yasaklanıyor. Yüce Türk Milletinin yüzyıllar boyunca vakıflar üzerinden yaptığı hayır ve hasenat duyguları zedeleniyor, engelleniyor. İnsanlar ister belediyelere, ister aş evlerine isterse Cumhurbaşkanlığının açtığı hesaplara bağış ya da yardım yapabilir. Bu durumun 'senin benim' denilecek bir yanı yoktur. Burada amaç vatandaşın mağdur kalmamasıdır. Şayet niyetiniz buysa."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.