1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Şömine Kullanımı
Şömine Kullanımı

Şömine Kullanımı

Şömine en basit tanımı ile mekânları ısıtmak, bulunduğu yere yöresel bir hava katmak, ortamı daha şık bir hale getirmek gibi birde çok amaçla içerisinde ateş yakılan bir kısmı olan oldukça dikkat çekici bir mimari yapı ögesidir.

A+A-

Şömine en basit tanımı ile mekânları ısıtmak, bulunduğu yere yöresel bir hava katmak, ortamı daha şık bir hale getirmek gibi birde çok amaçla içerisinde ateş yakılan bir kısmı olan oldukça dikkat çekici bir mimari yapı ögesidir. Şu anki zamanda şöminesi bulunan mekânlarda en çok oturulması tercih edilen, en çok zaman geçirilen alanı şömine bulunan alandır. Çünkü şöminenin yarattığı o eski ve sıcak hava insanları cezp edip kendisine çekmektedir. Şömine etrafında toplanan insanların ellerine aldıkları sıcak içeceklerle yaptıkları sohbetlerin verdiği tat diğerlerinden çok daha ayrıdır. Daha çok çelik şömine kullanımımda o etki oluşsa da döküm soba ya da peletli soba kullanıldığında da insanlar onların kattığı havaya kapılarak daha hoş vakit geçiriyorlar.

Şömine Çeşitleri

Bir den fazla şömine sistemi bulanmaktadır. Sizler de evlerinize ya da işlettiğiniz alanın özelliklerine en uyacak olan şömineyi bulun. Kapalı sistem şömineler sacdan üretilir. Isı odası mevcut olduğu kullanıldığı mekânın tümünü ısıtma kapasitesi vardır. Açık sistem şömineler ise genellikle tuğlalardan yapılır. Isıtma özelliği fazla yoktur daha fazla dekor için kullanılmaktadır. Elektrikli şömineler elektrik kullanarak ya da doğalgaza bağlatılarak kullanılabilir ve ısıtma kapasitesi şöminenin özelliklerine göre 2 ila 4 kw arası değişmektedir Ethanollü şömineler ise şeker kamışı kullanılarak yapılan bir yakıtla yanar.  Isı kapasitesi azdır ve sadece dış mekânda kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.