1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Samsun’u besleyen ana damar tarımdır"
"Samsun’u besleyen ana damar tarımdır"

"Samsun’u besleyen ana damar tarımdır"

Tarımın Samsun'un en önemli alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Vali Kaymak, "Samsun aynı zamanda turizm, sağlık ve sanayi kenti ama bunların hepsini besleyen ana damar tarımdır” dedi.

A+A-

Samsun Valisi Osman Kaymak ve beraberindeki protokol üyeleri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesini ziyaret ederek Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir'in gerçekleştirdiği, fakültenin tanıtımını ve faaliyetlerini içeren bir sunuma katıldı.

 “700 DEKARLIK UYGULAMA ALANIMIZ VAR”

Fakültenin Bafra ve Atakum’da toplam 700 dekarlık bir uygulama alanına sahip olduğunu kaydeden Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, bu alanlarda tarım, hayvancılık ve sulama faaliyetlerini gerçekleştirerek öğrencilere uygulamalı eğitim verdiklerini kaydetti.

“ÇALIŞMALAR KÂĞIT ÜZERİNDE KALMASIN”

Vali Osman Kaymak ise Ziraat Fakültesi çalışmalarının kâğıt üzerinde kalmaması gerektiğinin, çiftçinin üretimine katkı sunması gerektiğinin altını çizdi. Tarım makinelerinin geliştirilmesi konusunun da önemli olduğunu ifade eden Vali Kaymak "Bu konuya kaynak yaratmak için proje geliştirilebilir ya da dış kaynak bulunabilir." dedi.

"SAMSUN’U BESLEYEN ANA DAMAR TARIMDIR"

Tarımın Samsun'un en önemli alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Vali Kaymak, "Samsun aynı zamanda turizm, sağlık ve sanayi kenti ama bunların hepsini besleyen ana damar tarımdır. Bu nedenle, Samsun tarımı sürekli konuşulurken Ziraat Fakültesi bunun dışında tutulamaz. Bugün de çalışmalarını tanıttıkları sunum için teşekkür ediyorum. Fakültenin yaptığı güzel çalışmaları görmüş olduk. Ancak Ziraat Fakültelerini dersliklerin ve laboratuvarların dışında tarım alanlarında, halkın hizmetinde daha çok görmek istiyoruz. Çalışmalar, ürüne dönüşsün." değerlendirmesinde bulundu.

" ZİRAAT VE VETERİNER FAKÜLTELERİ REHBER OLACAK"

Ziraat Fakültesinin çiftçinin yanı sıra ziraat odaları gibi diğer sektörel paydaşlarıyla da bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayan Vali Kaymak "Böyle bir çalışma ortamı çok daha etkili olacaktır. Bafra ve Çarşamba Ovalarımızdan birim başına daha çok verim alabilecek durumdayız. Bu konuda Ziraat ve Veteriner Fakülteleri bize rehberlik edebilir. Biz Valilik ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda arkanızdayız" dedi.

DİĞER İLÇELERE DESTEK

Ziraat Fakültesinin Çarşamba, Havza, Terme gibi diğer Samsun ilçelerinde de faaliyet alanları olmasını ve buralarda halkla iç içe olarak tarıma katkı yapmasını beklediklerini dile getiren Samsun Valisi Kaymak, bunun için de gerekli desteği vereceklerini sözlerine ekledi.

Fakültenin toplantı salonunda düzenlenen sunuma Vali Osman Kaymak'ın yanı sıra; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hüsnü Demirsoy, Diş Hekimliği Fakültesi Prof. Dr. Selim Aıcı ve Ziraat Fakültesi Bölüm Başkanları da katıldı.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum