1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SAMSUN'DAN 19 MAYIS KUTLAMA MESAJLARI
SAMSUN'DAN 19 MAYIS KUTLAMA MESAJLARI

SAMSUN'DAN 19 MAYIS KUTLAMA MESAJLARI

Samsun protokolü 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajları yayımladı.

A+A-

İŞGALE BAŞKALDIRI ÖZGÜRLÜĞE TUTKUDUR
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, kutlama mesalında, "101 yıl önce bugün, Samsun’umuzda bir rüzgar esti ve o rüzgar, vatan topraklarımızın üzerindeki kara bulutları dağıtmaya yetti. 19 Mayıs 1919, büyük Türk milleti için seher yıldızıdır. 19 Mayıs 1919, işgale başkaldırı, özgürlüğe tutkudur. Hürriyet yolunda milletimizin umutlarının yeşerten gün olan 19 Mayıs aynı zamanda, ebedi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlerimize armağanıdır.  Dün olduğu gibi bugün de umudumuz gençliktir…

neslihannnn-2.jpeg

Aydınlık Türkiye’yi gençlerimizle inşa edeceğiz ve bağımsızlık meşalesini nesilden nesile büyüterek taşıyacağız. Ulusal Kurtuluş Mücadelesi için atılan ilk adımı 101. Yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyor;  Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum" ifadelerini kullandı.

20190914193138-img-4515.JPG

EN BÜYÜK UMUDUMUZ GENÇLERİMİZDİR
AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Milletvekili Köktaş mesajında şu sözlere yer verdi: "Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk adımı oluşturan ve Milletimizin kaderini değiştiren 19 Mayıs 1919’un, 101. yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesi, tarihe gömülmek istenen bir milletin tekrar doğuşu, özgür ve müreffeh yarınlara yürüyüşüdür. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919'da halkımızın azim ve kararlığıyla hep birlikte verilen mücadele sonucunda büyük zafere ulaşılmıştır. 19 Mayıs 1919’da tutuşturulan bu meşale, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla bu vatan üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği, bu istiklal şuuruyla yetişen siz değerli gençlerimize emanet edildi. Türkiye’nin güçlü yarınları, 2023 hedefleri için en büyük umudumuz, gururumuz gençlerimizdir. Sizlerin en iyi şekilde yetişmeniz, çağın gerekleri doğrultusunda nitelikli bir eğitim almanız devlet ve millet olarak en önemli amacımızdır. Bunun için gece gündüz demeden hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaktayız. Gençlerimizin de emanetinde bulunan Cumhuriyetimizi geleceğe taşımak için, birlik ve beraberlik içinde bu topraklara ve tarihimize duydukları derin sevgi ve bağlılık ile çalışacaklarına yürekten inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve siz değerli hemşerilerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum."

19-002.jpg

SAMSUN’DA DOĞAN GÜNEŞ  ATATÜRK’LE PARLADI
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladı. “Ulu Önder Atatürk ve mücadele arkadaşları Bandırma Vapuru ile geldiği Samsun’a, sandallarla Reji İskelesi’ne çıkarak ilk adımı attı. 19 Mayıs 1919’da atılan o kutlu adımla, emperyalizme karşı “tam bağımsızlık”, saraya/padişaha karşı “milli egemenlik”, cehalete yobazlığa karşı “laik, çağdaş millet” hayalinin ve mücadelesinin devrimci ruhu ateşlenmiştir. Güzel şehrimiz Samsun, 101 yıl önce tarihe altın harflerle yazılan kutlu adımla birlikte, kurtuluş mücadelesi fitilinin ateşlendiği şehir oldu.”Ben Samsun’u ve Samsun halkını gördüğüm zaman memlekete ve millete ait bütün tasavvurlarımın, kararlarımın yerine getirilebilir olduğuna bir defa daha kuvvetle inanmıştım.” diyerek biz Samsunlulara büyük bir onur ve gurur yaşatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kendi doğum günü olarak 19 Mayıs ve büyük eseri Nutuk’un başlangıcını da 19 Mayıs 1919 olarak belirlemiştir.  Anadolu’nun işgal günlerinin karanlığında doğan 19 Mayıs ruhu bağımsızlık savaşıdır, saltanata karşı milli egemenliktir, çağdaşlıktır, bir milletin yeniden doğuşudur. Özetle 19 Mayıs ruhu devrimci bir zaferdir.19 Mayıs bayramını türlü yöntemlerle önemsizleştirmeye çalışanlar, 19 Mayıs ruhunu içlerine sindiremeyenler özgürlük ve bağımsızlık iradesini kabullenemeyen odaklardır. Tek adam rejimi kurarak, halkımızın özgürlüğünü gasp ederek, baskı ve zorbalıkla kendi rejimlerini kuracağını düşünenler amaçlarına ulaşamayacaktır.  tatürk, tüm ezilen ve mazlum uluslara esin kaynağı olan büyük devrimi, Türk gençliğine emanet ve hediye etmiştir. Karşıdevrimcilerin, yobazların, bağnazların, emperyalist kuklalarının çabası beyhudedir. Cumhuriyetin yılmaz bekçisi, aklın ve bilimin önderliğinde yetişen Türk gençliği, ülkemizin en büyük güvencesidir.Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşımıza katılmış tüm ulusal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle özgür ve demokratik geleceğimizin mimarı gençlerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor bayramını kutluyorum.”

19-mayis-bir-varolus-destanidir.PNG

19 MAYIS BİR VAROLUŞ DESTANIDIR
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "19 Mayıs 1919, bir varoluş destanıdır. Tüm dünyanın hayretle izlediği emsalsiz bir zaferin destanıdır" dedi. Yaşar, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın  101. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Mesajında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da milletine olan inancından aldığı güçle Samsun’da yaktığı kurtuluş ateşinin tüm dünyada ders olacak bir bağımsızlık destanına dönüştüğünü hatırlatan Yaşar, gençlere seslenerek; "Cumhuriyetimizin, çağdaş uygarlık yolunda hak ettiği hedefe ulaşabilmesinin en büyük güvencesi gençlerdir. Gençlere emenet edilen bu destan, büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Gençlerimizin bu büyük ve kıymetli emaneti ilelebet koruyacağına ve gelecek nesillere daha güçlü bir şekilde aktaracağına olan inancımız tamdır. Büyük Önder Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde de olduğu gibi gençlerimize sesleniyor ve umutlu yarınlar için onlara olan güvenç ve inancımızın tam olduğunu bilmelerini, atacakları her adımda yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum" dedi.  Yaşar'ın mesajının devamında şu ifadeler yer aldı: Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı millet olarak varlığımızı güçlendiren, umutları canlandıran, kaderimizi değiştiren, yolumuzu aydınlatan tarihi bir adım olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, bu tarihi yolculuğa başladığı gün, halkın gücüne inanarak bağımsızlık, özgürlük, cumhuriyet ve demokrasi özlemiyle Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve Cumhuriyeti esas kılmıştır. Milli Mücadelenin dalga dalga Anadolu’ya yayıldığı bu varoluş destanını, gençlerimiz iyi anlamalı ve kavramalıdır.  Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum"

arsamba-belediye-bask-halit-dogan.jpeg

TAM BAĞIMSIZ BİR DEVLETİN KURULMASININ SEMBOLÜDÜR
Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Doğan "Milli mücadelenin başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919, bir milletin uyanışının ve millet iradesine dayanan tam bağımsız bir devletin kurulmasının sembolüdür. Bu tarih, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki çok önemli dönüm noktalarından biridir. Her şeyin bittiğini zannedenlere karşı, tüm yokluk ve yoksunluklara rağmen, azim, iman ve heyecanla makûs talihini yenmek kararlılığını tüm dünyaya duyurduğu önemli ve tarihi bir gündür.”
Gençlik, bir milletin geleceğidir diyen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan “Gençlere değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek, yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe güvenle bakabilirler. Zorlu mücadelelerle kazanılan zaferlerin ardından, var olmanın ve gelişmenin ancak iyi eğitim almış, özgüveni yüksek, kendini sürekli geliştiren gençler vasıtasıyla olacaktır. Tüm gençlerimizin bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

dd-003.jpg

TÜRKİYE CUMHURİYETİ GENÇLERİMİZE EMANETTİR
Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nın ilk kıvılcımlarını Havza'da yaktığına işaret etti. Silah arkadaşlarıyla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gelmesi ile şekillenen ve 25 Mayıs'ta kurtuluş meşalesini yakan Mustafa Kemal Atatürk'ün mücadeleden başarıyla çıktığını anlatan Başkan Özdemir; “Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919'da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da başlattığı özgürlük hareketi,25 Mayıs’ta Havza’ya gelmesi ile şekillenmiş, tüm yurdumuza yayılmış, halkımızın azim ve kararlığıyla hep birlikte verilen mücadele sonucunda büyük zafere ulaşılmıştır. Büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gençlerimize emanet edilmiştir.” dedi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti gençlere emanet ettiğini hatırlatan Başkan Özdemir;” Sevgili gençler, bu değerli emaneti sonsuza kadar korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmak en önemli görevinizdir. Kendinizi gelişmeye, yeniliğe açık, bilgi toplumunun gerektirdiği niteliklere sahip gençler olarak yetiştirmeli ve geleceğe güvenle bakmalısınız. Tüm dünyada etkisini gösteren korana virüs salgınının bir an önce son bulmasını, birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla kutladığımız bayramlarımıza kavuşmayı Rabbimden diliyorum. İnanıyorum ki kurallara uyar, sosyal mesafeye dikkat edersek o güzel günlere en kısa zamanda kavuşacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve siz değerli Niğdeli hemşerilerimin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum" dedi.

baskan-kilic.jpg

GÜÇLÜ BİR İNANCIN UYANIŞ GÜNÜDÜR
Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Kılıç mesajında şu ifadelere yer verdi: “Özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı olan aziz Türk gençliği! 19 Mayıs, 101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadelemizi fiili olarak başlattığı gündür. 19 Mayıs, işgal kuvvetlerini topraklarımızdan söküp atmak için milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günüdür. 19 Mayıs, bu milletin yeniden dirilişidir. Semalarında ezanların çınladığı, ufuklarında al bayrağın dalgalandığı özgür, bağımsız ve güçlü bir ülke olarak Milli Mücadelemizin 101. yılında yüz akımızla hep birlikte geleceğe koşalım. El ele gönül gönüle vererek ülkemizi daha ileri taşıyalım. Bu duygu ve düşüncelerle başta siz gençler olmak üzere Aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygıyla anıyorum” 

index.jpg

MİLLET İRADESİNİ VE BAĞIMSIZLIĞI İFADE ETMEKTEDİR
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.  Murzioğlu yayımladığı mesajında, 19 Mayıs’ta başlayan Kurtuluş Savaşı’nın, dünya tarihinin en büyük başarılarından birisi olduğunu belirtti. 19 Mayıs 1919 tarihinin, Cumhuriyet tarihinin miladı olduğunu belirten Murzioğlu, “Ulu Önder Atatürk'ün,19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışı, Türk milletinin kaderini değiştiren tarihi bir başlangıçtır. Bu tarihte, işgal güçleri altındaki topraklarımıza Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde yeniden bağımsızlık tohumları serpilmiş ve sonrasında bu tohumların nasıl tuttuğunu ve ülkemizin dört bir yanında bağımsızlık çiçekleri olarak açtığını bütün dünya görmüştür. 19 Mayıs 1919 bizler için çok derin anlamlar içeren tarihi bir gündür. Bugünlere kadar uzanan büyük bir kahramanlık öyküsünün başlangıç günüdür. Milli mücadele ateşini yakan Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basışının 101. yıldönümüne erişmenin onurunu ve gururunu yaşarken, Türkiye Cumhuriyeti'nin ne kadar büyük zorluklar ve mücadeleler içerisinde kurulduğunu ve bugünlere geldiğini; aziz şehitlerimize minnet ve şükran duygularıyla bir kez daha idrak etmekteyiz. 19 Mayıs 1919 hafızamızda sadece bir tarih değil; bir milletin yeniden doğuşunu, millet iradesini ve bağımsızlığını ifade etmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 101 yıl önce kentimizden yaktıkları kurtuluş meşalesi hiçbir zaman sönmeyecek” diye konuştu.  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs gününü gençlere armağan etmesinin ayrı bir anlamı ve değeri olduğunu belirten Başkan Murzioğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:  “Bu büyük destanı, Türkiye’nin inanılmaz başarı hikayesini devam ettirecek olan dinamik, Gazi Mustafa Kemal’in de ifade ettiği gibi gençlerimizdir. Onların gözlerindeki ışık, içlerindeki araştırmacı, girişimci ruh bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyenin en ileri noktasına ulaştıracaktır. İş dünyası olarak, bizden sonra gelecek genç nesillerin bizim yaptıklarımızdan çok daha fazlasını gerçekleştireceklerine inancımız sonsuzdur. Yeter ki gençlerimize bu güveni hissettirelim ve onların önünü açalım. Oda olarak tüm üyelerimizle, bu görevin sorumluluk bilinci içindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına gençlerimizin ve bütün milletimizin Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle anıyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.