1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SAMSUN'DA CUMA NAMAZI NERELERDE KILINACAK?
SAMSUN'DA CUMA NAMAZI NERELERDE KILINACAK?

SAMSUN'DA CUMA NAMAZI NERELERDE KILINACAK?

Samsun'da yarın kılınacak olan cuma namazı için İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile kılınacak yerler belli oldu.

A+A-

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bulaş riskinin yüksek olduğu kalabalık yerler ve alanlarda alınan birtakım önlemler kapsamında camilerde cemaat ile namaz kılınması yasaklanmıştı. 29 Mayıs 2020 Cuma (yarın) tarihinden itibaren gereli tedbirler alınarak camilerde cuma namazı kılınabilecek. 

bca18.png

KILINACAK YERLER BELLİ OLDU
Samsun'da yarın kılınacak olan cuma namazı için İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile kılınacak yerler belli oldu. Minarelerden yapılan duyuru ile bilgilendirilen vatandaşların cuma namazına gelirken abdestli, seccadeli ve maskeli gelmeleri istendi. 

samsun-hz-omer-cami-avizesi.jpg

Samsun İl Müftülüğü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Cami ve mescitlerimizde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca aşağıdaki kurallar belirlenmiştir: Cemaatle birlikte öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır. Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde, Cuma namazları ise cami dışında kılınabilecektir. Cemaatle ibadete açılan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin her gün temizlenmesine ve el temasının yoğun olduğu yerlerin dezenfektan maddelerle silinmesine özen gösterilecektir. Havalandırma kapı ve pencerelerle sağlanacak, klima ve havalandırma sistemleri çalıştırılmayacaktır. Abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, cemaatle veya bireysel namaz kılacak herkesin tıbbi/bez maske takması zorunlu olacaktır. Tespih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler bulaş riskini artırmaması için bulundurulmayacak, Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri içeren uyarıcı afişler cami ve mescitlere asılacaktır. Kişilerin seccadelerini yanlarında getirmeleri ve ibadet alanına girecek herkesin ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacaktır. Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak; mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına ve çeşitli ürünlerin satışına izin verilmeyecektir. Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanması için ibadet edilecek mekânlarda her yönden birer metre mesafe olacak şekilde zeminde işaretleme yapılacaktır. Namaz kılınacak alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde uygun yerlere asılacak ve kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında cemaate uygun bir şekilde duyurulacaktır. Cuma namazı, yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde, şartların yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde ise uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde kılınabilecektir. Camilerin kapalı alanları Cuma vaktinde kapalı tutulacaktır. Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmaksızın okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacaktır. Cuma namazlarında, her cami ve açık alan için en az beş kişiden müteşekkil Cuma Heyeti oluşturulacaktır."

CAMİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.