1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SAMSUN SALGINDA BAŞARILI BİR SÜREÇ GEÇİRDİ
SAMSUN SALGINDA BAŞARILI BİR SÜREÇ GEÇİRDİ

SAMSUN SALGINDA BAŞARILI BİR SÜREÇ GEÇİRDİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ); üniversite, şehir ve sanayi iş birliğini güçlendirmek amacıyla şehrin önemli aktörlerini bir araya getirdiği “Üniversite Danışma Kurulu Toplantısı”nın sekizincisi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle online olarak gerçekleşti.

A+A-

Toplantıda, OMÜ’deki gelişmeler ve mevcut durumun değerlendirilmesinin yanı sıra OMÜ’nün Covid-19 salgını sürecinde üstlendiği sorumluluklar ve yaptıkları çalışmalar, öğretim üyelerinin TÜBİTAK projeleri ile uzaktan eğitim sistemi hakkında bilgilendirme yapıldı. Fikir alışverişi bakımından oldukça verimli geçen toplantıya Rektör Bilgiç başkanlık etti. Toplantıya; Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç başta olmak üzere Üniversite Danışma Kurulu üyeleri ile Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, Samsun Millî Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman İl Müdürleri de katıldı.

omu-danisma-kurulu1.jpeg

“OMÜ’nün gelişimini çok takdir ediyoruz”
Görüntülü toplantıda söz alan Samsun Valisi Osman Kaymak, Üniversite Danışma Kuruluna çok değer verdiklerini vurgulayarak “Bu toplantılarda önemli bilgiler alıyoruz. Ayrıca karşılıklı dayanışmaya ve Üniversitemizin gelişimine katkı sunacak hususlara şahit olduk. OMÜ’nün bu gelişimini, dışardan izleyenler olarak çok takdir ediyoruz.” diye konuştu.

ez-yfq3xyai2ohl.jpg

"3 entübe 6 yoğun bakımda olan hastamız var"
Vali Kaymak, devletin aldığı tedbir kararları uyarınca Samsun’un üretim ve tedarik zincirinde başarılı bir süreç geçirdiğine dikkat çekerek “Salgın boyunca şehrimizdeki kurumlar güçlü yapılarıyla, yanı sıra da gerek filyasyon ekipleri gerekse de diğer çalışmalarla çok uyumlu bir süreç yakaladılar. Dolayısıyla bu dayanışma ve koordinasyonun çok faydasını gördük. Tabii ilimizde vakalar görüldü ve bu vakaların çoğunluğu İstanbul’dan gelen vatandaşlarımızdan kaynaklandı. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu vakaların seyrinde yoğun bakım ve entübe sayıları 5 ila 10 arasında çok düşük oranda kaldı. Şu anda da hastanelerimizde 3 entübe, 6 kadar da yoğun bakımda olan hastamız var. Son dönemde vaka sayıları 5-6 civarında devam ediyor, tam sıfırlayamadık. Bunlar da münferit yerlerden çıktı. İlimizde vakaların iyileşme oranı yüzde 80-90 aralığında.” ifadelerini kullandı.

omu-danisma-kurulu2.jpeg

“Rehavete kapılmadan temkinli davranmalıyız”
Vali Kaymak vatandaşların; Covid-19 salgını karşısında maske, sosyal mesafe ve hijyenden taviz vermeden ve rehavete kapılmadan “yeni normal” olarak adlandırılan bu dönemde temkinli davranmayı sürdürmelerinin önemine değinirken, koordinasyonu Valilikçe yürütülen Vefa Destek Gruplarının çalışmalarından bahsetti. Samsun Valiliğinin bu süreçteki rolüne değinen Kaymak, devamında “Toplam 289 Vefa Destek Grubu kurduk ve 3 bin 641 görevli çalışmalara katıldı. Bu 2 buçuk aylık süreçte 290 bin çağrıya cevap verdik ve 89 bin vatandaşımızın ihtiyacı karşılandı. Yine işlerini kaybeden vatandaşlarımıza Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla biner lira yardım yapıldı ve bu yardımların Samsun özelindeki sayısı 78 bini buldu. İlaveten içinde kuru gıda ve temizlik maddeleri bulunan 33 bin 303 koli vatandaşlarımıza dağıtıldı. Biliyorsunuz, ülkemiz genelinde işini kaybedenler için hükûmetimiz kısa çalışma ödenekleri ayırdı. Samsun’da bu ödeneğe başvuran firma sayısı 7 bin küsur, başvuran kişi sayısı 51 bin dolayında gerçekleşti ve 44 bin kişi bu kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Haftalık toplanan hatta zaman zaman haftada 2 kez bir araya gelen Pandemi Kurulumuz, vakaların nasıl seyrettiğine ve nerede yoğunlaştığına göre hareket etti. Yurt dışından gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bin 383’ü de yurtlarda kaldı.” bilgisini paylaştı.

omu-danisma-kurulu4.png

“Şimdiye kadar 3 milyon 923 maskeyi ücretsiz olarak vatandaşlarımıza dağıttık”
Salgının yoğun düzeyde seyrettiği süreçte, isteyen sağlık çalışanlarına bazı oteller ile kamuya ait misafirhaneleri açtıklarını vurgulayan Vali Kaymak “Turizm sezonunun açılmasından ötürü otelleri boşalttık, misafirhaneler ise sağlık çalışanlarımız için hizmet vermeye devam ediyor. Buralarda kalan 100’den fazla sağlık çalışanımızı böylelikle rahatlatmış olduk. İlimiz merkezinde ve ilçelerindeki pandemi hastanelerimiz gerçekten çok iyi hizmet verdiler. Salgın başlangıcında maske dağıtımında bazı sıkıntılar yaşanmıştı ancak bunlar da aşıldı. Nitekim maske ihracat eden firmalar, yapacağı ihracatın miktarı kadar maskeyi Devlet Malzeme Ofisine bağışlıyor, o nedenle maske de çok rahat ulaşılan bir malzeme hâline geldi. Şehrimizde şimdiye kadar 3 milyon 923 bin maskeyi ücretsiz olarak vatandaşlarımıza dağıtarak devletimizin yakınlığını hissettirdik. Samsun’da bir kez olsun arayıp da devlete ulaşamadım, mağdur oldum diyen hiçbir vatandaşımız olmadı. Öte yandan ilimizde çiftçilerimizi de zor durumda bırakmadık zira çeltiklerimiz, meyve ve sebzelerimiz yeşermeye başladı. Aynı şekilde ihracat yapan, yurt dışı bağlantısı olan, üretim yapmadığı takdirde zarar edecek bütün fabrikaların çalışmasına izin verdik. İnanıyoruz ki hem ülkemiz hem de Samsun tedbiri bırakmadan bu süreci devam ettirecek.” dedi.

ez-yfxywkaajdjg.jpg

OMÜ’nün Covid-19 pandemi süreci
Mevcut durum hakkında genel değerlendirmeler yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de salgın döneminde OMÜ’nün gerçekleştirdiği sağlık, uzaktan eğitim sistemi ve araştırma geliştirme (AR-GE) çalışmalarına ilişkin bilgileri kurul üyeleriyle paylaştı. Bu süreçte sağlık hizmetlerinin Covid-19’a özgü olarak düzenlendiğini söyleyen Bilgiç, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin pandemi hastanesi olarak hizmet verdiğini belirtti. OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin her branştan hekim, hemşire ve diğer tüm yardımcı sağlık personeliyle salgına karşı özverili bir biçimde çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Rektör Sait Bilgiç, polikliniklerde Covid-19 taşıdığından şüphe edilen yüzlerce kişinin muayene edildiğini vurguladı. OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin, Covid-19 ilişkili şikâyetleri olan hastalara 7 gün 24 saat poliklinik muayene hizmeti vermek üzere Solunum Yolu Enfeksiyonları Poliklinik Birimi oluşturduğuna dikkat çeken Bilgiç “Bu süreçte; OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi içerisinde 150 yatak kapasiteli, 7 adet Covid-19 tedavi servisi oluşturduk. Covid-19 hastaları için plazma tedavisi dâhil her türlü seçenek kullanıldı." dedi. Salgınla ilgili verilerin her gün web sayfasında paylaşıldığını anlatan Bilgiç, evine gitmekte imtina edenler için de Üniversitenin konukevinin, çalışanların konaklaması için tahsis edildiğini söyledi. Samsun Teknopark'ın ise Covid-19 mücadelesinde sağlık çalışanları için koruyucu yüz siperliği, videolaringoskop cihazı ve maske tutucu ürettiğini de hatırlatan Bilgiç, online MS Okulunun kurulduğunu ve Üniversitenin dezenfektan ve temizlik ürünü üretimi yaptığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.