1. HABERLER

  2. BÖLGE VE İLÇELER

  3. Kuş Gözlemcilerinin Yeni Gözdesi Gölyazı Olacak
Kuş Gözlemcilerinin Yeni Gözdesi Gölyazı Olacak

Kuş Gözlemcilerinin Yeni Gözdesi Gölyazı Olacak

Samsun’un Terme İlçesi Gölyazı Mahallesinde içinde 203 çeşit kuş türü barındıran Simenit Gölü ve çevresinde kuş gözlemciliği turizmi için çalışmalar başlatıldı.

A+A-

Terme Belediyesi tarafından ilçenin Gölyazı Mahallesinde Kuş Gözlemciliği turizmi yapılması için çalışmalara başlandı. Belediye Başkanı Şenol Kul’un daveti üzerine bölgede incelemelerde bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji (Kuş Bilimi) Araştırma Merkezi Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz “Yeşilırmak Deltası içerisinde yer alan Gölyazı Mahallesi’nde kuş gözlemciliği yapılması için aranan özellikler fazlası ile mevcut” Dedi.

ÜLKEMİZ KUŞLAR AÇISINDAN ZENGİN

Gölyazı Mahallesi eski Belediye Başkanı ve Terme Belediye Meclis Üyesi İsa Baş ile birlikte Simenit Gölü ve çevresinde kayıkla gezerek bölgeyi yakından inceleyen Dr. Yavuz “Kuş gözlemciliği doğayı kuşların dünyasından tanımayı sağlayan bir gözlem sporudur. Türkiye'deki toplam kuş türlerinin sayısı Avrupa'nın tamamında bulunan kuş türleri kadardır. Ülkemizin kuşlar açısından zengin olmasının en önemli nedenleri, zengin sulak alanlara sahip olması ve kuş göç yolları üzerinde bulunmasıdır. 1999 yılından bu yana bölgeyi takip ediyoruz. Yeşilırmak Deltası üzerinde yer alan Gölyazı Mahallesinde doğal güzelliklerini koruyarak günümüze ulaşan Akgöl ve Simenit gölleri bu anlamda çok kıymetli bir değere sahip. Özellikle ulaşımında yaşanan zorluk nedeni ile Simenit Gölü daha zengin ve etrafında farklı birçok habitat mevcut.” İfadelerini kullandı.

GÖLYAZI PASTADAN PAYINI ALACAKTIR

Bölgede 205 çeşit kuş varlığını belirlediklerini sözlerine ekleyen Dr. Yavuz “Kuşlar ilkbaharda güney yarımküreden kuzey yarımküreye, sonbaharda ise tersi istikamette göç ediyor. Gözlem evinin hayata geçmesi halinde bu mevsimlerde insanların yaban hayatı görmeleri imkanı doğacaktır. Ayrıca Gölyazı Mahallesi Çobanyatağı mevkiindeki ormanlık alanda gözlenebilir bir sülün varlığı var ve bu konuda Türkiye’deki en müsait alan. Dünyada her yıl 10 milyon kişi kuş gözlemi yapmak için başka ülkelere gitmektedir. Gölyazı Mahallesindeki kuş popülasyonu iyi değerlendirilmesi halinde bu pastadan önemli oranda payını alacaktır.” Dedi.

KUŞ TURİZMİ YÜKSELEN DEĞER

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji (Kuş Bilimi) Araştırma Merkezi Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz’dan Gölyazı Mevkiindeki kuş türleri hakkında bilgiler alan Terme Belediye Başkanı Şenol Kul “Kuş gözlem turizmi bugün dünyada pek çok yerde yükselen bir değerdir. Bizde elimizde mevcut kıymetli imkanlarımızı ilçemizin lehine değerlendirmek istiyoruz. İlçeye hizmet vermek için geldik ve hizmet edeceğiz. Yıllarca tanıtımı eksik kalan, bu şirin ve potansiyeli yüksek Terme’mizi tanıtmak için elimizden gelen imkanları seferber edeceğiz. Hedeflerimizde ilçemizin değerlerini gün yüzüne çıkararak marka yapmak var. Çalışmalarından ve projelerimize olan katkılarından dolayı OMÜ yöneticilerimize ve Dr. Kiraz Erciyas Yavuz’a teşekkür ederim.” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.