1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. KANSER TEŞHİSİNDE TAM İSABET
KANSER TEŞHİSİNDE TAM İSABET

KANSER TEŞHİSİNDE TAM İSABET

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği'nden Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, kanser teşhisinde son dönemde yüksek doğrulukla tanı imkânı sağlayan ‘PET- BT’ hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

A+A-

PET görüntülemesi, kanser hastalıklarının ve yayılmalarının (metastazlarının) erken dönemde yüksek doğrulukla teşhisini sağlayan önemli bir yöntem olarak öne çıkıyor. Son dönemde PET tetkikleriyle ilgili hasta yararına önemli gelişmeler olduğunu aktaran VM Medical Park Samsun Hastanesi Nükleer Tıp Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, tıp teknolojisinde yakın zamandaki en önemli buluşlardan birisinin kanser teşhisinde tam isabet sağlayan PET- BT olduğunu söyledi.   Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, “PET- BT sadece kanser tanısında değil, hastanın tedaviye verdiği cevap değerlendirmesinde ve takiplerinde de en güvenilir yöntemdir. Kanser hastasının tedaviye yanıtı yeterli değilse, daha etkin tedavi yöntemlerine yardımcı olan bir yöntemdir” dedi.

selahattin.jpg

Şehir dışından gelen hasta sonucunu aynı gün alabiliyor
PET- BT hazırlığı hakkında da bilgilendirmede bulunan Dr. Öğr. Üyesi Selahattin Albayrak, hastaların en az 5 saatlik aç olmasının ideal bir PET çalışması için yeterli olduğunu vurgulayarak “Gelen hastaların kan şekerleri ölçülüp teşhis için kullanılacak ilaçlar damar yolu ile verilmektedir. Şeker hastalığı olan hastalarımızın randevu alırken görevlileri uyarmaları önemlidir. Çekim süresi yaklaşık 20 dakika olup, kontrol sonrası hastalarımız bölümden ayrılabilmektedir. Şehir dışından merkezimize gelip PET çekimini yaptıran hastalarımıza aynı gün içerisinde sonuçları verilmektedir” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.