1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. HORMONAL HİPERTANSİYONA KESİN ÇÖZÜM
HORMONAL HİPERTANSİYONA KESİN ÇÖZÜM

HORMONAL HİPERTANSİYONA KESİN ÇÖZÜM

Medicana International Samsun Hastanesi  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr Feyzi Gökosmanoğlu, "Eğer tansiyon bu hormonal sebeplerden kaynaklanıyorsa, bu hastalar ameliyatla tansiyondan kurtulabilirler" dedi.

A+A-

Medicana International Samsun Hastanesi  Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr Feyzi Gökosmanoğlu, "Halk arasında hipertansiyona kalp ve böbrek hastalıklarının yol açtığı bilgisi hakimdir. Oysa bu hastalığın önemli nedenlerinden bazıları hormonal sebeplerden kaynaklanmaktadır fakat bu bilgi yaygın değildir. Hipertansiyon eğer hormonal sebeblerden yani endokrinolojik hastalıklardan kaynaklanıyorsa, hastalar hormonal bozukluğun tedavisi sonrasında, hipertansiyondan da tamamen kurtulacaklardır.

ameliyat.jpg

Ameliyatla Tedavi Ediliyor
Dünyada yaklaşık 1 milyar, ülkemizde 18  milyon hipertansiyon hastası mevcut. Toplumda yaygın olan bilgi, hipertansiyona  kalp ve böbrek hastalıklarının yol açtığıdır, hormonal tansiyon ise genellikle bilinmez, Oysa tiroid, böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi hastalıkları da hipertansiyona neden olabilir. Eğer tansiyon bu hormonal sebeplerden kaynaklanıyorsa, bu hastalar ameliyatla tansiyondan kurtulabilirler.

Bu belirtilere dikkat
Hastalarda ani başlangıçlı hipertansiyon tespit edildiyse, hipertansiyon 20 yaşından önce, 50 yaşından sonra ortaya çıkmışsa, ataklar halinde yükselen ve çok yüksek değerlere çıkan hipertansiyon saptanmışsa, hipertansiyon esnasında baş ağrısı, çarpıntı, terleme, yüzde kızarma oluyorsa, hipertansiyonla birlikte bazen bulantı, kusma, bulanık görme varsa, aile bireylerinde yaygın tansiyon veya ani ölüm hikayesi varsa, 3-4 ilaçla tansiyon kontrol edilemiyorsa; mutlak olarak hormonal hipertansiyon değerlendirilmesi açısından bir endokrinoloji uzmanı ile görüşülmesi şarttır.

Endokrin Hipertansiyon Hayatı Tehdit Edebilir
Endokrin hipertansiyonun  diğer tansiyon tiplerinden farklı olarak ölümcül seyrettiğini, tedavi edilmediği durumda, ani ölüm, beyin kanaması, felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği, göz içi kanama gibi çok ciddi   bulgulara neden olduğunu vurgulayarak, tansiyon sırasındaki bulguları  kesinlikle göz ardı etmeyin" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.