1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HAVZA’NIN KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ ÖNEMİ
HAVZA’NIN KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ ÖNEMİ

HAVZA’NIN KURTULUŞ SAVAŞINDAKİ ÖNEMİ

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Havza’ya gelişinin 101. Yıl dönümü neden ile kutlama mesajı yayımladı.

A+A-

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, mesajında, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla ivme kazanan devrimci hareket, Havzalıların sıcak ilgisi sayesinde güç kazanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışından sonra; bölgedeki karışıklıkları da dikkate alarak,  zorlu yolculuk sonucunda 25 Mayıs 1919’da Havza İlçesine varırlar ve Havza halkı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını bağrına basarlar. O dönem Havza bölgesinde bazı çete gruplarının halka saldırdığı, bölge insanının bundan çok tedirgin olduğu ve çete gruplarına karşı gerekli direnci gösterdikleri de bilinmektedir. Havza İlçesinde yaşayan halkın kahramanca tavırları sonucunda; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları 18 gün misafir edilirler ve Kurtuluş savaşının bütün planları burada hazırlanır. 1919 yılının koşulları düşünüldüğünde; mevcut düzene muhalif bağımsızlık ve özgürlükten yana hareket eden bir gurubun küçük bir İlçede 18 gün gibi uzun süre kalmaları, kurtuluş savaşı planlarını yapmalarında Kahraman Havza halkının fedakârlıkları takdire şayandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yurt gezileri sırasında 24 Eylül 1924 tarihinde Havza İlçesinde halka hitabında; Havzalıların kurtuluş savaşına verdiği desteği aşağıdaki sözleri ile ifade etmiştir.“Muhterem Havzalılar!İlk Cür’eti İlk Cesareti Gösteren, İlk Teşkilatı Kuran Sizlersiniz,İnkılap ve Cumhuriyet tarihinde Kahraman Havza ve Havzalıların büyük yeri vardır” diyerek Kurtuluş savaşında Havza ve Havzalıların önemini vurgulamıştır.

25-mayi-2.jpg

İLK MİTİNG HAVZA'DA
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Havza halkından gördüğü yakın ilgi ve destek sonucunda; Anadolu’nun emperyalist işgaline karşı direnişi örgütlemek, artırmak ve mahalli direniş güçlerini birleştirmek için; Havza Yörgüç paşazade Camii önünde ilk mitingi yaparlar.  Mitinge Havza ve çevresi halkı yoğun destek verir. Mitinge gösterilen ilgiden memnun kalan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Anadolu da direniş örgütlerinin çoğalması, birleşmesi ve Kurtuluş savaşını başlatmak için; 12 Haziran 1919 da Amasya ya geçerler.Amasya Genelgesinin bütün hazırlıkları ve Kurtuluş savaşı planlarının Havza da yapıldığı ifade edilmektedir. Amasya, Erzurum, Sivas güzergâhı çalışmaları ve Kurtuluş savaşının başarıyla tamamlanmasında; Havzalılar ve Havza’nın önemi unutulamaz.Bundan 101 yıl önce Kurtuluş savaşını başlatmak üzere; Samsun’a çıkan ve İlçemize gelen Devrimci önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile onları karşılayan kahraman Havzalıları şükranla, saygı ve minnetle anıyorum. Kurtuluş savaşı önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza’ya gelişinin 101’inci yılında, Kurtuluş savaşında Havzalıların ve Havza’nın kurtuluş mücadelesindeki katkısı ve Cumhuriyetin kurulmasındaki etkisini unutturmayacak, devamlı yaşatacağız! Kahramanlık unvanını fazlasıyla hak eden Havzamızın 25 Mayıs Atatürk’ü anma günü kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.