1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. ERKEN TANI BAŞARIYI ARTIRIYOR
ERKEN TANI BAŞARIYI ARTIRIYOR

ERKEN TANI BAŞARIYI ARTIRIYOR

Tiroid kanserleri endokrinolojik kanserler arasında en sık görülmekte olup, özellikle kadınlarda son yıllarda artış göstermektedir. Tiroid kanseri, doğru tanı ve tedavi uygulandığında, tedavi başarısı yüksek bir hastalıktır. Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesiyle oluşan bir kanser türüdür. 

A+A-

Medicana İnternational Samsun Hastanesi’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr Feyzi Gökosmanoğlu, kesin nedeni bilinmese de bazı alt türlerde genetik mutasyonlar, beslenmede yetersiz iyot alımı ve özellikle baş boyun bölgesine radyasyon maruziyeti bu hastalığı tetikleyebilmektedir diye belirtti.

wwwww-003.jpg

Tiroid Kanseri Belirtileri 
Tiroid kanserinin başlıca belirtilerini sıralayan Dr. Gökosmanoğlu; ön boyunda şişkinlik, ses kısıklığı gibi ses değişiklikleri ve yutma problemleri olabilir, çok nadir olarak solunum zorluğu ve öksürük de görülebilir. diye ifade etti.

Soğuk Nodüllere Dikkat
Tiroid kanserleri tiroid nodüllerinden gelişebilir ya da nodül olarak bulgu vermektedir. Bu nodüllerden ciddiye alınması gereken tipi, sıcak değil soğuk olanıdır. Çünkü bunlarda yaklaşık yüzde 15 kanserleşme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle soğuk nodülü olanların vakit kaybetmeden iğneyle tiroid biyopsisi olması gerekir. Biyopsi yapılmasının nedeni ise nodülde kanser olup olmadığının saptanabilmesidir, dedi. İnce İğne Biyopsisini ,çok ince iğne ile, yüzeyel dokuyu uyuşturarak  ağrısız bir şekilde yaptıklarını ifade eden Dr. Feyzi Gökosmanoğlu; Tiroid nodüllerinin teşhisinde kullanılan ‘ince iğne biyopsisi’ sonucunda şüpheli veya kanser tanısı konulan hastalar ameliyat edilir,genelde tedavi edilebilir ve hastalar uzun süre yaşayabilir ancak bu kanserin tekrarlanma olasılığı yüksektir. Bu nedenle tiroid kanserini atlatanlar ömür boyu doktor takibinde olmalıdır. 

COVİD-19 salgını yüzünden tedavinizi aksatmayın
Dr. Gökosmanoğlu; Salgın nedeniyle hastaneye gelemeyen hastaların şikayetlerinin olması durumunda doktorları ile bağlantıda olmaları, bu süreçte ilaçlarında doz değişikliğini kontrol olmadan yapılmaması gerektiğini özellikle vurguladı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.