1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. E-fatura Kullananların Bilmesi Gerekenler
E-fatura Kullananların Bilmesi Gerekenler

E-fatura Kullananların Bilmesi Gerekenler

E-fatura özel olarak hazırlanan data bilgisi yani biçim bilgisi sebebi ile Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından denetlenmekte ve bu özel biçim bilgisi sayesinde herhangi bir usulsüzlük durumunda anında tespit edilebilmektedir.

A+A-

E-fatura özel olarak hazırlanan data bilgisi yani biçim bilgisi sebebi ile Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından denetlenmekte ve bu özel biçim bilgisi sayesinde herhangi bir usulsüzlük durumunda anında tespit edilebilmektedir. Satıcı ve alıcı arasında standart fatura da yer alması gereken bütün bilgileri barındırmakla birlikte standart bir faturadan farksızdır. Tek ve en önemli farkı online yani internet üzerinden kesilmesi ve paylaşılabilir olmasıdır. Kısacası elektronik bir belgedir. Elektronik ortamda alınıp gönderilebilmesi alıcı ve satıcı açısından hız problemlerini ortadan kaldırmaktadır. E-fatura kesimi için birfatura ve foriba gibi sistemler aracılığı ile kullanılabilir durumdadır. Bu sistemlere bizim aracılığımız ile erişim sağlayabilirsiniz. Alıcı ve satıcının kısacası her iki tarafında haklarının korunduğu ve sorunların önüne geçildiği bu sistem işletmeler açısından en çok tercih edilen sistem olmuştur. Belirtmeliyiz ki işletmeler arası fatura alışverişi gerçekleşecek ise her iki tarafında e-fatura kullanıyor olması gerekmektedir. Eğer alıcı e-fatura sistemi kullanmıyorsa e-arşiv adı verilen sistem kullanılarak kağıt fatura hazırlanabilmektedir. E-arşiv ise e-faturadan farklı olarak tek taraflı gerçekleşen e-fatura işlemidir diyebiliriz. E-fatura kullanmayan bir işletmeye e-fatura kesmenin başka yolu yoktur. E-arşiv sistemini e-fatura abonesi olduğunuz andan itibaren kullanabilirsiniz.

E-Fatura Kullanmayan İşletmelere Fatura Kesersem Ne Olur?

Maalesef efatura sistemi böyle bir işleme siz isteseniz hatta deneseniz dahi sistem izin vermeyecektir. Bu nedenle e-arşiv kullanmanız gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.