1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. DEVLET ÜRETİCİYE DESTEK OLMALIDIR!
DEVLET ÜRETİCİYE DESTEK OLMALIDIR!

DEVLET ÜRETİCİYE DESTEK OLMALIDIR!

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Havza Ziraat Odasının ayçiçeği fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle yapmış olduğu basın açıklamasına katılarak konuşma yaptı. 

A+A-

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, yaptığı açıklamada, "Ayçiçeği fiyatlarında yaşanan düşüşün sorumlusu ülkeyi yöneten iktidardır. Üreticiye ayçiçeğini ektiren iktidar, hasat dönemi öncesinde ithalata izin vermesi ve ithalatta vergiyi kaldırması sonucu; ülkemize dışardan bol miktarda ayçiçeği ithalatı yapıldığını görüyoruz. Hasat dönemini öncesinde yapılan ithalat, üreticiyi zora sokmuştur. Ayçiçeği üreticileri; açıklanan taban fiyatın çok altında fiyattan ürünlerinin alınmak istendiğini bu durumun üreticiyi perişan ettiğini ifade etmektedirler. Burada asıl sorumlu ülkeyi yönetenlerdir. Memurların, Kooperatiflerin ve tüccarın bu konuda bir sorumluluğu yoktur. Tek kişi yönetimi açıkladığı taban fiyata alınması için Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Birliklere alım için para aktarmaması çiftçinin mağdur olmasına neden olmaktadır. 

devlet-1.jpeg

HAK ARAMADA ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ!
Hak arama yollarında üreticinin yanındayım ve olmaya da devam edeceğim. Üretimin içinden gelen biri olarak, buraya siyaset yapmaya gelmedim iktidarda CHP de olsa aynı tavrımı ve tepkimi sizinle birlikte dile getiririm. Üreticiler örgütlenmeli ve haklarını demokratik yollardan aramalıdır. İktidarın, hasat dönemi öncesi ithalatı özendirici kararlar alması yerli üretici yerine ithal ayçiçeğine destek vermektedir.  Ayçiçeği üreticileri ürünlerinin hasadını yapma aşamasında fiyatların geçen yılın fiyatlarının ve bu yıl açıklanan taban fiyatların çok altına düşmesi üreticilerimizi perişan etmiştir.

devlet-1.jpg

Tarım ve Orman Bakanlığının yetkilileri konuya ivedilikle çözüm bulmalı, ayçiçeği ürünleri taban fiyatın altına düşmeden alımları sağlanmalıdır. Borçla üretim yapan üreticilerin sorunları daha da derinleşmeden iktidar tarafından çözüme kavuşturulmalıdır. İktidarın, tarım politikalarını gözden geçirmesi gerekir, bu anlayışla devam edilirse yakın gelecekte üretim yapmak için çiftçi bulamayız" ifadelerini kullandı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.