1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Çanakkale Zaferi’nin 100. yılına özel kitap
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılına özel kitap

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılına özel kitap

Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiğin verdiği destansı mücadeleyi bütün gerçekliğiyle ortaya koyan “Dur Yolcu Şehitler Diyarı Çanakkale” isimli kitap, zaferin 100. yılına özel yayınlandı.

A+A-

Gelibolu Çanakkale Şehitlikleri’nde 20 yıldır rehberlik yapan Salim Dağ, Çanakkale Savaşı ile ilgili topladığı bilgileri, hatıraları, fotoğrafları bir kitapta topladı. Çanakkale üzerine araştırmalarıyla tanınan tarihçi yazar ve fotoğraf sanatçısı Soner Demirsoy’un editörlüğünü üstlendiği kitap “Dur Yolcu Şehitler Diyarı Çanakkale” ismiyle Çamlıca Basım Yayın tarafından yayınlandı. Çanakkale zaferinin 100. yılına özel olarak hazırlanan kitapta, Gelibolu’daki önemli şahsiyetler, yerli yabancı askerlere ait hatıralar, savaşın geçtiği yerler ve şehitlikler hakkında önemli bilgiler yer alıyor.

Çanakkale Ruhunu Yaşatan Rehber Eser

Çanakkale Savaşı’nı yirmi yıldır yerli yabancı kaynakları tarayarak araştırdığını, Gelibolu Yarımadası’nı karış karış gezdiğini, önemli hatıralar topladığını söyleyen yazar Salim Dağ, “Bu bilgileri şehitliği ziyarete gelenlere anlatıyoruz. Okullarda, üniversitelerde, konferans salonlarında insanımıza aktarmaya çalışıyoruz. Ancak yetişemiyoruz. Elde ettiğimiz bilgileri merak eden herkese ulaştırmak, atalarımızın hatıralarını yaşatmak için Çanakkale Savaşı’nın 100. yılına özel gezi-rehber tadında bir eser hazırladık.” dedi.

Milletin yediden yetmişe her gün biraz daha artan alaka ile Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitliklere koştuğunu kaydeden Dağ, “Buraya ceddini, tarihini, geçmişini aramaya geliyorlar. Bu duygu ve düşüncelerle, kilometrelerce uzaklardan ziyarete gelen şehit torunlarına biz de bir nebze olsun yardımcı olmayı düşündük. İstedik ki biz olalım olmayalım şehitliği ziyaret imkânı bulanlar bu eser eşliğinde buranın atmosferini dolu dolu yaşayarak, anlayarak ziyaretlerini tamamlasın.” diye konuştu. Yazar Salim Dağ şunları söyledi:

Haritası Gelibolu’yu Adım Adım Gezdiriyor

“Ziyaret edemeyenler ise bu kitabı, beraberinde verdiğimiz “Çanakkale Şehitlikleri Ziyaret Haritası” eşliğinde okusunlar, güncel ve tarihi fotoğraflarla yaşanan hadiseleri gözlerinin önüne getirebilsinler ve satırların arasında savaşın şiddetini kalplerinde hissetsinler.

Çanakkale harbini, şehitlikleri ve Orhangazi devrinden bugüne bu topraklarda yaşamış erenleri, evliyaları bilsinler, unutmasınlar, yaşadığımız toprakların kıymetini anlasınlar. Ve bilsinler ki evlerimizde koltuğa rahatça yaslanabiliyorsak bedeli atalarımız tarafından Çanakkale’de canla ödenmiştir.”

Tarih, Fotoğraflarla Canlandırılmış

Kitabın önemli özelliklerinden birisi de Çanakkale harbini, Gelibolu Yarımadası’nı, şehitlikleri okuyucu gözünde canlandırmak için binlerce fotoğraf arasından seçilmiş 22 tarihi fotoğrafı içerisinde barındırmasıdır.

Kitapta ayrıca, tarihçi yazar ve fotoğraf sanatçısı Soner Demirsoy’un Gelibolu Yarımadası’nda çektiği 46 fotoğrafa yer veriliyor. “Çanakkale Şehitlikleri Ziyaret Haritası” eki ise şehitliği ziyaret etmek isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.