1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. BOŞANMA DAVASI NE KADAR MASRAFLI?
BOŞANMA DAVASI NE KADAR MASRAFLI?

BOŞANMA DAVASI NE KADAR MASRAFLI?

Boşanma davası, Aile Mahkemelerinde görülen bir dava türü olup, Eşlerden birinin yerleşim yerinde dava açılır.

A+A-

Boşanma davası, Aile Mahkemelerinde görülen bir dava türü olup, Eşlerden birinin yerleşim yerinde dava açılır.

Boşanma davası, eşlerin aralarında yer alan çeşitli sebeplerden dolayı olabilir.

Aldatma, Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış, Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme, Terk Sebebiyle boşanma gibi sebeplerden dolayı taraflar boşanma davası açabilirler.

Boşanma davası açmak için mahkemeye dava açma ücreti olarak 300,00-400,00 TL arasında masraf ödenmektedir.

Boşanma davasında her iyi tarafın da hak kaybına uğramaması adına bir avukat ile temsil edilmesi iki tarafın da yararına olacaktır.

Peki avukat ile temsil etmek masraflı mı?

Avukatların bir davayı takip ederken alacakları ücretin asgari sınırı Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenmektedir. Bu asgari sınırın altında dava ve iş takip etmesi yasak olup, haksız rekabetin oluşmaması ve meslektaşlar arasında eşitliğin sağlanması adına her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından bir asgari ücret tarifesi yayınlanmaktadır.

Yayınlanana asgari ücret tarifesine göre bir avukatın talep edebileceği asgari ücret 3.400,00 TL olarak belirlenmiştir. Türkiye'nin her yerinde bir avukat en az olarak bu ücreti almadan boşanma davasını takip etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla Türkiye genelinde bu ücretin altında boşanma davasını takip etmek mümkün değildir.

Yerel barolar ise bu ücretin altında olmadan bulundukları şehre bağlı olarak bir ücret takdir etmektedirler. Avukatlar bu tavsiye kararlarına uygun hareket etmelidirler.

Mersin Barosu ise 2020 Mersin Avukat Boşanma Asgari Ücret Tarifesi olarak boşanma konusunu ikiye ayırarak bir boşanma ücreti belirlemiştir.

Anlaşmalı Boşanma Davası:

Bu boşanma şeklinde tarafların aralarında anlaşarak en az bir yıl süren bir evlilik sonucunda iradelerini açıklayarak mahkemeye başvurmaları durumudur. Bu boşanma şekli mahkemenin yoğunluğuna göre değişecek olup bir ay ile üç ay arasında süren bir süreçte bitecektir. Mersin Barosunun anlaşmalı boşanma için belirlemiş olduğu tavsiye ücret 8.400,00 TL dir.

Çekişmeli Boşanma Davası:

Çekişmeli boşanma türünde taraflar aralarında anlaşamayıp iradelerini ortak bir şekilde açıklayamadıkları veya boşanma konusunda bir tarafın diğer taraftan olan talepleri konusunda uzlaşamamaları gibi konularda anlaşamadıkları için çekişmeli boşanma yöntemine gitmektedirler. Mersin Barosu tarafından belirlenen tavsiye ücret tarifesine göre çekişmeli boşanmanın avukatlık ücreti 12.500,00 TL ‘dir.

Bu nedenle avukatların asgari ücret olarak isteyecekleri asgari ücret Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen ücret iken tavsiye olarak bakılması istenen avukatlık ücreti ise Mersin Barosu tarafından belirlenen tavsiye ücret tarifesinde belirlenen rakamdır.

Yani bir Avukat Boşanma Davası konusunda ortalama olarak 3.400,00 TL ile 12.500,00 TL arasında bir ücret alarak bu davayı takip edecektir.

Mersin Hukuk Bürosu olarak hizmet veren ofisimiz Mersin Boşanma Avukatı olarak sizlere başta Mersin olmak üzere diğer illerde de hizmet vermektedir.

 Av. Halil BAKIRCI

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.