1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. BELİRTİLERDE MUTLAKA DOKTORA BAŞVURULMALI
BELİRTİLERDE MUTLAKA DOKTORA BAŞVURULMALI

BELİRTİLERDE MUTLAKA DOKTORA BAŞVURULMALI

Meme kanserinin görülme sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, "Memede çöküntü, akıntı, ele gelen kitle gibi belirtilerde mutlaka sağlık kuruluşuna başvurun" dedi.

A+A-

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, Meme kanseri hakkında önemli bilgiler verdi. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, "Meme kanseri dünyada sıklığı giderek artmakta olan ve kadınlarda en fazla görülen bir kanser tipidir. Özellikle son yıllarda artmasının sebepleri endüstriyel gıdaların fazla tüketilmesi, gereksiz hormon ve ilaçların kullanılması, alkol ve sigaranın fazla tüketilmesi, geç evlenme ve emzirmeme gibi etkenleri meme kanserindeki artışa neden olarak gösterebiliriz. Yine son zamanlarda ultrason ve mamografi görülen vakaların artmasında bir etken olarak görülebilir. Meme kanseri en fazla meme başında akıntı, çöküntü, meme etrafında yada koltuk altında ele gelen kitle ile hastalık kendini ortaya çıkarır. Bu belirtiler ile bize başvuran hastalarımıza ultrason, mamografi ve meme MR'ı gibi tetkikler yaptıktan sonra şüpheli kitlelerden ince yada kalın iğne biyopsi ile tanıyı kesinleştiriyoruz." diye konuştu.

kadir-dicle.jpg

TEDAVİ NASIL OLUR?
Tedavi hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Kadir Dicle, şöyle konuştu: "Meme koruma cerrahisinde multidisipliner tedavi prensipleri içinde radyoterapi ve kemoterapi kullanılmaktadır. Burada hastanın dokusuna meme yapısına, kanserin yayılımına göre tedavi şekilleri değişmektedir. Burada önlenebilir risk faktörleri, geç evlenme, emzirmeme, hormon tedavisinin gereksiz yere kullanılması, endüstriyel gıdaların kullanılmaması, alkol ve sigara tüketiminden kaçınılması sayılabilir. Kişinin doğuştan gelen genetik yapısı, radyoterapiye maruz kalma, kanser geçmişi olan kişiler de meme kanserine yakalanma riski taşımaktadırlar. Erken tanının hayat kurtardığını unutmayın ve özellikle memede çöküntü, akıntı ele gelen kitle gibi belirtilerde mutlaka doktorunuza başvurun."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.